Zlá správa pre milovníkov kulturistiky. Užívanie steroidov môže natrvalo poškodiť semenníky

Ilustračný záber.
Zdroj: Shutterstock / Nikolas_jkd

Užívanie anabolických steroidov však nesúvisí len so sexuálnou dysfunkciou.

Správa, ktorá zrejme milovníkov kulturistiky nepoteší. Najnovšia štúdia vedcov z Kodanskej univerzity totiž naznačuje, že užívanie anabolických steroidov na budovanie svalovej hmoty môže natrvalo poškodiť funkciu semenníkov, informuje CNN.

Poškodenie podľa všetkého môže pretrvávať aj roky po tom, čo s užívaním syntetických a laboratórne vyrobených variácií mužského pohlavného hormónu muž skončí. Podľa Jona Rasmussena, vedca z vysoko špecializovanej kliniky na univerzite Rigshospitalet v Kodani, môže užívaním steroidov dôjsť k dysfunkcii na trase hypotalamus-hypofýza-semenníky. Tým dochádza k zastaveniu produkcie testosterónu v semenníkoch a zároveň k zhoršenej plodnosti.

Rasmussen upozorňuje, že funkčná obnova tejto osi môže byť dlhodobá, prípadne k nej nemusí dôjsť vôbec. Užívanie anabolických steroidov bolo už predtým spojené so zmenšením semenníkov, nižšou hladinou testosterónu, zníženou sexuálnou túžbou, zlou erekciou, nízkym počtom spermií, ako aj s rastom prsníkov a vypadávaním vlasov.

Zdroj: Shutterstock / Jiri Hera

„Mnoho ľudí si myslí, že užívanie anabolických steroidov je iba problémom profesionálnych športovcov,“ uviedol doktor Shalender Bhasin, profesor medicíny na Harvardskej lekárskej fakulte. „V skutočnosti drvivú väčšinu užívateľov anabolík, a to viac ako 90 %, vôbec netvoria elitní športovci. Zväčša ich užívajú rekreační kulturisti, ktorí pomocou týchto látok chcú vyzerať štíhlejšie a svalnatejšie,“ uviedol Bhasin.

Počas štúdie sledovali odborníci vzorku 132 mužov vo veku od 18 do 50 rokov, ktorí sa venovali rekreačnému silovému tréningu. Nachádzali sa medzi nimi muži, ktorí nikdy steroidy neužívali, takí, ktorí ich v priebehu štúdie užívali a tretiu skupinu tvorili muži, ktorí s užívaním umelých preparátov skončili minimálne tri roky pred zapojením sa do štúdie.

V porovnaní so skupinou, ktorá nikdy nemala skúsenosti so steroidmi, vykazovali muži, ktorí ich užívali v minulosti, oveľa nižšie hladiny testosterónu. Štúdia navyše potvrdila, že čím dlhšie ich užívali, tým nižšie hladiny vykazovali.

„Jedným z najzásadnejších výsledkov štúdie je, že aj bývalí užívatelia anabolických steroidov stále vykazujú dysfunkciu pohlavných žliaz, a to aj po viac ako 2,5 roku po ukončení ich užívania,“ uviedol Rasmussen.

Zdroj: Shutterstock / Lebedev Roman Olegovich

Užívanie anabolických steroidov však nesúvisí len so sexuálnou dysfunkciou. Podľa amerického Národného inštitútu drogových závislostí je užívanie anabolík spojené s vysokým cholesterolom, vysokým krvným tlakom a kardiovaskulárnymi chorobami a týka sa to aj mužov mladších ako 30 rokov.

Lekári varujú, že ich dlhodobým užívaním môže dôjsť dokonca aj k poškodeniu pečene. Anaboliká boli spojené aj so vznikom akné, vypadávaním vlasov a predčasným zastavením rastu kostí. Niektoré štúdie navyše potvrdili priamu súvislosť medzi užívaním anabolických steroidov a psychickými poruchami ako sú stavy podráždenosti, agresivita, úzkosť, mánia či dokonca depresia.
 

DÁNSKO/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Plodnosť

Dôležité udalosti