Koniec bolestivým vyšetreniam? Lekári hlásia spôsob, akým možno odhaliť rakovinu hrubého čreva

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Tento spôsob odhaľovania zatiaľ realizujú na vzorke 11-tisíc ľudí.

Nová nádej v odhalení a liečbe rakoviny hrubého čreva? Britská Národná zdravotná služba (NHS) spustila pilotný projekt detekcie nádorov prostredníctvom kapsulovej endoskopie. Píše The Guardian.

Pilulka, ktorú pacient prehltne, obsahuje malú kameru. Tá následne urobí snímky výstelky čreva, aby počas prechodu tráviacim systémom hľadala akékoľvek príznaky ochorenia. Výsledky prinesie do piatich hodín.

Tento spôsob odhaľovania zatiaľ realizujú na vzorke 11-tisíc ľudí po celej Británii. Veria, že ak bude táto „skúška" úspešná, mohol by tento spôsob nahradiť viac invazívnejšie spôsoby ako kolonoskopia či röntgenové vyšetrenie.

Použitím pilulky o veľkosti vitamínovej tabletky môžu pacienti naďalej pokračovať v každodennom živote bez toho, aby museli navštíviť nemocnicu.

Kamera pri prechode traktom urobí asi 400-tisíc snímkov, aby zachytila akékoľvek abnormality, či už rakovinu alebo zápalové ochorenie čriev. Tie sa pošlú zariadenia, ktoré má pacient na sebe okolo pása.

Lekári si následne snímky stiahnu a dostanú rezultát podstatne rýchlejšie, než by pacient musel podstúpiť už spomenuté invazívnejšie spôsoby diagnostiky.

Rakovina hrubého čreva je celosvetovo štvrtým najčastejším onkologickým ochorením. Na Slovensku dominuje rakovina hrubého čreva a konečníka u mužov na druhom mieste a na treťom mieste u žien. Postihuje najmä ľudí nad 50 rokov.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vyšetrenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.