VIDEO: Jedinečné nebeské divadlo nad Berlínom. Ľudia pozorovali oblakové bubliny

Oblačné bubliny.
Zdroj: reprofoto: ENEX

Teórie o tom, ako sa tieto oblaky tvoria, zatiaľ nie sú otestované.

Príroda vie vyčariť prenádherné veci. Svoje by o tom vedeli povedať obyvatelia nemeckého Berlína, nad ktorých hlavami sa dialo pôsobivé divadlo.

Z búrkového oblaku vystupovali mraky mammatus, čo sú výrazné oblačné bubliny. Názov je odvodený od latinského mamma, čo sa dá preložiť ako vemeno.

Mraky tohto druhu vznikajú obvykle na spodnej strane cumulonimbov, objaviť sa však môžu aj na spodnej strane ďalších druhov mrakov a dokonca aj na kondenzačných stopách po lietadlách či sopečných oblakoch.

Teórie o tom, ako sa tieto oblaky tvoria, zatiaľ nie sú otestované, z toho dôvodu vieme pomerne málo o tom, čo presne sa v oblakoch pri tvorbe mammatov deje.

Jedny z doterajších poznatkov zhrňuje štúdia v časopise Journal of Armospheric Sciences. Jedným z mechanizmov je odparovanie a sublimácia pod oblakom.

Takzvaná nákovka obsahuje veľké množstvo vodných kvapiek aj ľadových častíc. Tieto častice padajú pod nákovku, kde sa začínajú okamžite vyparovať alebo sublimovať.

Vďaka tomu dôjde k ochladeniu okolia tesne pod základňou mraku. Toto ochladenie je impulzom k zostupu vzduchu, ktorý so sebou strháva oblak.


BERLÍN/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti