Egypt dokončuje prvé štvrte novej Káhiry. Mesto za desiatky miliárd privíta prvých obyvateľov

Robotníci na stavbe výškovej budovy v novej Káhire.
Zdroj: Profimedia.sk

Stojí tam aj obrovská mešita aj najväčší kresťanský kostol na Blízkom východe.

Egypt finišuje s prvou etapou výstavby nového hlavného mesta. Nová Káhira rastie 40 km východne od tej „starej". Megaprojekt za desiatky miliárd dolárov by mal už čoskoro privítať prvých obyvateľov. Zo súčasného hlavného mesta sa tam presunú aj centrálne úrady.

Nová Káhira pripomína skôr rezidenčné komplexy v monarchiách Perzského zálivu. Veľké sťahovanie sa má začať už v lete, koncom roka sa plánuje slávnostné otvorenie.

„Prvá etapa je z dvoch tretín hotová. Chceme vytvoriť atraktívne mesto," uviedol hovorca projektu nového hlavného mesta Chalíd el-Husejní. Keď bude mesto dokončené, nový domov by v nom malo nájsť až 5 miliónov obyvateľov. Vyriešiť to má problém s preľudneným starým hlavným mestom.

Zdroj: Profimedia.sk

Chudobní Káhirčania ale zrejme majú smolu. „Čo sa týka ceny za bývanie, tak to bude drahé. Niektoré sociálne vrstvy na to budú mať, iné ťažko," myslí si obyvateľ Káhiry Alá Ibrahím.

Vo výstavbe je aj diaľničný obchvat, ktorý by mal zjednodušiť cestovanie medzi starou a novou metropolou. Nová Káhira chce demonštrovať moderný a nábožensky znášanlivý obraz režimu prezidenta Abdal Fattah Sisího. Stojí tam preto obrovská mešita aj najväčší kresťanský kostol na Blízkom východe.

Zdroj: Profimedia.sk

Podobné megaprojekty však v minulosti nedopadli vždy práve najlepšie. Príkladom je výstavba nového hlavného mesta Brazílie zo 60. rokov.

Ako to vyzerá, keď sa to urobí dobre, môžeme vidieť napríklad v španielskej Barcelone, ktorá v polovici 19. storočia na základe monumentálneho projektu zažila nevídaný rozmach.

 

KÁHIRA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Výstavba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.