Viete, aký máte typ chodidla? Podľa tvaru zistíte, aké zdravotné problémy vám hrozia

Typy chodidiel.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Vybrať si pohodlnú obuv, môže byť pri niektorých typoch problém

Britskí výskumníci identifikovali sedem základných typov chodidiel a s nimi spojené charakteristiky. Na štúdii sa zúčastnilo 5-tisíc ľudí, ktorých vedci požiadali, aby na základe jedinečných čŕt určili, ktorý typ chodidla majú. Prínos výskumu spočíva v tom, že na základe určenia typu chodidla vedia lekári predvídať, aké choroby hrozia konkrétnemu človeku, píše portál Daily Mail.

Vedcov najviac zaujímala šírka chodidla a poloha palca. Na základe týchto charakteristík určili 7 typov chodidiel: roľnícky, rímsky, egyptský, kvadratický, grécky, roztiahnutý a opičí typ.

Roľnícky typ chodidla

Tento typ chodidla definuje, že palec, druhý a tretí prst sú kratšie a a majú približne rovnakú dĺžku. Nevyváženosť spôsobuje, že človek s takýmito prstami má ploché nohy.

Napriek väčšej stabilite je u ľudí s takýmito chodidlami pre nesprávne držanie tela vyššie riziko bolestí členkov, kolien a bedier.

Rímsky typ chodidla

Prvé tri prsty majú rovnakú dĺžku, štvrtý a piaty sú podstatne kratšie. Preto chodidlo vyzerá kratšie a širšie ako v skutočnosti je.

Majitelia tohto typu chodidla sú skutočnými šťastlivcami, pretože sú najmenej náchylní na deformácie prstov. Všetko preto, že v takomto type chodidla sa tlak rozkladá najrovnomernejšie.

Ľudia s takýmito nohami majú pri behu vyššiu akceleráciu a dokážu s väčšou ľahkosťou meniť smer..

Rímsky typ je náchylný na vznik vybočeného palca. Ide o ochorenie, ktoré spôsobuje ochabnutie svalstva obklopujúceho palec.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Egyptský typ chodidla

Tento typ nohy má palec dlhší než druhý prst. Šírka nohy má tiež rozpätie od úzkej po strednú.

Napriek tomu, že pri tomto type je najmenšie riziko vzniku artritídy, pľuzgierov a bolestí pri zvýšenej záťaži, pri chôdzi dochádza k nadmernému zaťaženiu časti chodidla, na ktoré sa prenáša celá hmotnosť človeka. Nerovnomerné rozloženie váhy môže spôsobovať bolesti členkov a stvrdnutie kože na namáhanom mieste chodidla.

Štvorcový typ chodidla

Tento typ sa vyznačuje tým, že všetkých 5 prstov má takmer rovnakú dĺžku a sú v jednej rovine. Ľudia s týmto typom chodidiel majú najväčší problém vybrať vhodnú obuv. Typické pre takéto chodilo sú úzke päty.

Zužujúci sa tvar chodidla spôsobuje, že hmotnosť človeka sa prenáša najmä na prsty. Nerovnomerná rozloženie môže viesť až ku Metatarsalgii, ktorá sa prejavuje zápalom ostrou bolesťou v špičke chodidla.

Grécky typ chodila

Tento typ nohy má štvrtý prst dlhší v porovnaní s palcom, alebo je medzi týmito dvoma prstami priehlbina. Šírka nohy je rôzna - od úzkej po strednú. Tento typ nohy má približne 20% populácie. Za tento tvar chodila môžu abnormality na predpriehlavkových kostiach , ktoré spájajú prsty so zadnou časťou chodidla.

Keďže jedna predprehliavková kosť je dlhšia, spôsobuje to nerovnomerné rozloženie váhy, ktorá tlačí na tú kratšiu a zároveň tenšiu kosť. Vedie to k bolestiam v spodnej časti oblúka chodidla.

Roztiahnutý typ chodidla

Prsty na takejto nohe sú od seba oddelené. Predná časť chodidla je rozšírená a predpriehlavkové kosti majú vejárovitý tvar.

Ľudia, ktorí majú roztiahnutú nohu, zvyčajne pociťujú bolesť závislú od zaťaženia pri chôdzi a státí kvôli spôsobu rozloženia hmotnosti na celú nohu. Môže to tiež viesť k vzniku bolestivých mozoľov a vredov. Rovnako ako pri štvorcovom type je pre ľudí s takýmito chodidlami často problém nájsť pohodlnú obuv.

Opičí typ chodidla

Tvar chodidla má podobné charakteristiky ako končatiny ľudoopov. Hlavnou chrakteristikou je to, že palec sa opiera o druhý prst. V niektorých prípadoch môže mať tento typ chodidla aj ďalšie znaky, ktoré sa uvádzajú pri ostatných typoch.

Kvôli prirodzenej vnútornej krivke palca na nohe je u ľudí s týmto typom chodidla pravdepodobnejšia tvorba hrčiek. Niektorí odborníci preto odporúčajú zdržať sa používania úzkych a špicatých topánok, ako sú napríklad lodičky.


LONDÝN/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Chodidlá

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.