Čím silnejšie, tým belšie? Zubár vysvetlil, prečo pri umývaní zubov nemáme kefkou tlačiť

Ilustračný záber.
Zdroj: Shutterstock / New Africa

Video natočil zubný lekár Tristan Peh po tom, čo si počas svojej sedemnásťročnej praxe uvedomil, že príliš veľa jeho pacientov si zuby čistí nesprávnym spôsobom.

Čím väčší tlak pri umývaní zubov vyviniem, tým viac nečistôt z nich odstránim. Podobnú myšlienku má zrejme pri pravidelnom umývaní ústnej dutiny veľa ľudí. Pravdou však je, že je to presne naopak. Belší úsmev dosiahneme práve vtedy, ak si zuby čistíme jemným tlakom a navyše kefkou s jemnými štetinkami, píše Mirror.

Vo videu to vysvetľuje zubný lekár Tristan Peh, ktorý svoje odporúčanie uverejnil na TikToku. Video sa rozhodol natočiť po tom, čo si počas svojej sedemnásťročnej praxe uvedomil, že rovnakú chybu robí príliš veľa jeho pacientov. Vo videu vysvetľuje, že čím drsnejšie si zuby umývame, tým budú žltšie.

Vonkajšia vrstva zubu, teda sklovina, je totiž podľa lekára prirodzene biela. Pravidelným drsným čisteným zubnou kefkou ju poškodzujeme, čím odhaľujeme spodnú vrstvu známu ako dentín. Ten je však žltý. V skutočnosti si teda silným tlakom alebo drsnou kefkou namiesto dôkladného čistenia sklovinu iba zoškrabujeme.

„Keď sklovinu poškodíme, zuby zostanú nielen zožltnuté, ale môžu byť aj citlivejšie,“ tvrdí Peh, ktorého video má už viac ako 150 000 pozretí.

Zároveň však dodáva, že proces žltnutia chrupu je prirodzený a bez ohľadu na to, koľko pozornosti dentálnej hygiene venujeme, zuby jednoducho časom zmenia svoju farbu. Odporúča však pravidelnú návštevu zubného lekára, používanie kefky s jemnými štetinkami a kvalitné zubné pasty.

Zdroj: YouTube/TikTok News

SINGAPUR/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zuby

Dôležité udalosti