Neuveriteľný nový svetový rekord: Chorvát vydržal bez dychu vyše 24 minút

Chorvát Budimir Buda Šobat prekonal svetový rekord
Chorvát Budimir Buda Šobat prekonal svetový rekord Zdroj: PIXSELL/YouTube.com

Hlavu mal pod vodou presne 24 minút a 33 sekúnd.

Doslova dych vyrážajúci výkon. Chorvát Budimir Buda Šobat (54) prekonal svetový rekord, o ktorom si mnohí mysleli, že je už neprekonateľný. Paradoxom je, že pokoril svoj vlastný rekord. Bez dychu vydržal pod vodou neuveriteľných 24 minút a 33 sekúnd, uviedol Daily Mail.

Nový svetový rekord vznikol v chorvátskom meste Sisak. Chorvát bol celý čas pod dohľadom lekárov a zároveň ho sledovali reportéri a jeho podporovatelia.


Šobat sa pred svojím výkonom hyperventiloval čistým kyslíkom, čo mu zvýšilo hladinu okysličenia v jeho tele. Bývalý kulturista potom už len ponoril hlavu pod vodu a pri statickom potápaní prekonal svoj minulý rekord o 22 sekúnd.

Doma ho ale napodobiť neskúšajte. Šobat roky trénuje a vďaka tomu dokázal, aby mu pomalšie pumpovala okysličená krv v tele. To bežný „smrteľník" nedokáže. Kondičnými tréningami sa tiež pripravil na svalové kŕče, ktoré sa vyskytujú pri nedostatku kyslíka.

Šobat médiám prezradil, že k prekonaniu vlastného rekordu ho inšpirovala jeho dcéra Saša (20), ktorej diagnostikovali autizmus, epilepsiu a trpí aj detskou mozgovou obrnou. Okrem toho chcel týmto spôsobom získať finančné prostriedky pre oblasti postihnuté silným zemetrasením v decembri 2020.

ZÁHREB/jh

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Chorvátsko

Dôležité udalosti