Štúdia vedcov vzbudzuje strach. Ľudia by v budúcnosti mohli produkovať jed

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Konštatujú to na základe súvislosti medzi slinnými žľazami cicavcov a jedovatými žľazami hadov.

Austrálski a japonskí vedci prišli s novou štúdiou, v ktorej píšu o ťažko predstaviteľnom, ale nie úplne vylúčenom fakte. O výsledkoch štúdie informuje Ladbible.

Vedci z Inštitútu pre vedu a technológiu (OIST) v Okinawe a Austrálskej národnej univerzity tvrdia, že ľudia sa potenciálne môžu stať jedovatými. Konštatujú to na základe súvislosti medzi slinnými žľazami cicavcov a jedovatými žľazami hadov.

Štúdia uvádza, že aj keď sa to ešte nestalo, jestvuje možnosť, že za určitých podmienok v určitom prostredí sa ľudia alebo myši stanú jedovatými.

Vedci vo výskume hľadali gény spojené s jedom. Začali so skúmaním genómu ázijskej vretenice, ktorá sa bežne vyskytuje na Taiwane. Celkovo ich u nej identifikovali asi tritisíc.

Odborníkom sa tiež podarilo vypátrať, že takéto gény sa nachádzajú aj v slinných žľazách ľudí.

Tam sa vo veľkom produkuje aj viacero proteínov, čo poskytuje základ na to, že aj človek by bol schopný produkovať jed.

Každý cicavec má kalikreíny, t.j. proteíny, ktoré štiepia ďalšie proteíny a vylučujú sa v slinách. Tento proteín je najbežnejším typom zložky v jedoch v živočíšnej ríši, je tak prirodzeným východiskom pre tvorbu jedu.

Stále však ide, viacmenej, o rovinu teórie. Tvorba jedu je nepravdepodobná, aj vzhľadom na náš súčasný spôsob života a získavanie potravy. To sa však v budúcnosti môže z rozličných príčin zmeniť.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľudia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.