Kanadskí lekári sa obávajú neznámej choroby mozgu. Pacienti trpia týmito príznakmi

Za posledný rok zaznamenali 43 takýchto prípadov.

Lekárov v kanadskej provincii New Brunswick v poslednom čase čoraz viac znepokojujú prípady ľudí, ktorí prišli do nemocnice s poruchami pamäte, halucináciami a spinálnou svalovou atrofiou. Píše The Guardian.

Obávajú sa, či nejde o doteraz neznáme ochorenie mozgu. Za posledný rok zaznamenali 43 takýchto prípadov.

Pre porovnanie, v roku 2015 bol známy len jediný prípad, v roku 2019 ich už bolo 11, v minulom roku 24. Na následky ochorenia doteraz evidujú päť úmrtí.

Podobný prípad, kedy sa objavil zhluk pacientov s neurologickými problémami, lekári nezaznamenali dve desaťročia.

Vzhľadom na príznaky, ku ktorým patrí aj horšie videnie či svalové zášklby, sa lekári spočiatku domnievali, že ide o Creutzfeld-Jakobovú chorobu (CJD).

To sa však nepotvrdilo. „Nemáme dôkazy, ktoré by naznačovali, že ide o CJD chorobu," povedal Alier Marrero, neurológ a vedúci vyšetrovania v jednej z nemocníc v New Brunswicku.

CJD je degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré vedie k demencii a v konečnom dôsledku k smrti jedinca. Príznaky CJD môžu pripomínať príznaky iných ochorení nervovej sústavy podobných demencii ako je Alzheimerova choroba, avšak progres tohto ochorenia je oveľa rýchlejší.

Odborníci za všetkým momentálne vidia dve možnosti. Prvým je fakt, že čelia doteraz neznámemu neurologickému ochoreniu, alebo že ide o sériu navzájom nesúvisiacich problémov, o ktorých sa už vie, avšak medicína si s nimi nevie rady.

NEW BRUNSWICK/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mozog

Dôležité udalosti