Výročie potopenia Titanicu: Prečítajte si zaujímavé fakty o najznámejšom námornom nešťastí

Ilustračná snímka.
Zdroj: Profimedia.sk

Medzi spozorovaním ľadovca a nárazom ubehlo len 37 sekúnd.

Legendárna loď Titanic stroskotala počas prvej plavby v noci zo 14. na 15. apríla 1912. Luxusný zaoceánsky parník sa potopil približne dve hodiny a 40 minút po tom, čo o 23.40 h narazil do ľadovca.

Pri nešťastí zomrelo 1 500 cestujúcich a členov posádky. Tento vysoký počet obetí zapríčinil nedostatočný počet záchranných člnov, chaotická organizácia záchrannej akcie a iné okolnosti. Dnes uplynulo od najznámejšej lodnej katastrofy presne 109 rokov.

Zdroj: AP


1. RMS Titanic bol najväčšou loďou slúžiacou na prepravu pasažierov. V tom čase patril medzi najväčšie pohybujúce sa objekty na Zemi. Meral 269 metrov. Dnes je najväčšou loďou Symphony of the Seas, ktorá meria 361 metrov.


2. Loď spálila asi 600 ton uhlia denne - ručne ju do pecí hádzalo 176 ľudí. Do mora vyhodili takmer sto ton popola denne.


3. Interiér lode bol inšpirovaný hotelom Ritz v Londýne. Na palube nechýbala ani posilňovňa, bazén, turecké kúpele, chovateľská stanica pre psov, squashový kurt a dokonca vychádzali aj palubné noviny Atlantic Daily Bulletin.


4. Na palube bolo pre cestujúcich pripravených 20-tisíc fliaš piva, 1 500 fliaš vína, 8 000 kusov cigár - všetko len pre cestujúcich prvej triedy.

Zdroj: Profimedia.sk


15. Cestujúci prvej triedy dostali hudobnú knihu, ktorá obsahovala 352 skladieb. Hudobníci na palube museli všetky ovládať, keby ich niekto požiadal, aby mu zahrali.


16. Najbohatším cestujúcim na palube bol John Jacob Astor IV. Zomrel na Titanicu.


17. Ďalšou obeťou bol aj Benjamin Guggenheim. Americký obchodník sa spolu s jeho komorníkom ani nesnažili zachrániť. Obliekli sa ako džentlmeni a kým ostatní si ratovali životy, oni sedeli na palube, fajčili cigary a popíjali whisky.


18. Grófka z Rothes Noel Leslie prežila potopu lode.


19. Na palube bolo desať psov, zachránili dvoch.


20. Mnoho ľudí si lístky nekúpilo. Vyhralo ich vďaka firme vyrábajúcej čokoládu, ktorú vlastnil Milton S. Hershey či Guglielmovi Marconimu alebo Alfredovi Gwynne Vanderbiltovi, ktorý zomrel o tri roky neskôr na Lusitanii.


21. Posledná z tých, ktorí prežili, Millvina Dean, zomrela 31. mája 2009 vo veku 97 rokov. V čase plavby Titanicu mala dva mesiace.

Zdroj: Profimedia.sk


22. Muž, ktorý z rozhľadne zbadal ľadovec a zakričal: „Pred nami je ľadovec!”, sa volal Frederick Fleet. Katastrofu prežil a ešte 20 rokov pracoval pre RMS Oceanic.


23. Ľadovec bol vysoký asi 30 metrov a odlomil sa z ľadovca v Grónsku.


24. Medzi spozorovaním ľadovca a nárazom ubehlo len 37 sekúnd.


25. Prvý dôstojník William McMaster Murdoch nariadil loď otočiť. V tom čase však bola na to loď priveľká a pomalá. Výskumy dokázali, že keby loď čelne narazila do ľadovca, tak by sa nepotopila. Murdoch zomrel počas potopy. Pamätník má v rodnom meste Dalbeattie v Škótsku.


26. Zomrel aj kapitán lode Edward Smith. Jeho socha je v Lichfielde v Staffordshire. Jeho posledné slová boli: "Chlapci, splnili ste si svoju povinnosť a dobre. Už vás o nič nežiadam. Prepúšťam vás. Poznáte zákony mora. Odteraz ste tu každý sám za seba. Boh vám žehnaj!"


27. Počas plavby dostal Titanic šesť varovaní pred ľadovcami.


28. Nacvičovanie záchrannej akcie pri potápaní lode bolo 14. apríla zrušené. Z neznámych dôvodov.

Zdroj: Profimedia.sk


29. Potápajúca sa loď sa zlomila na dve časti približne o 2:20 hodine ráno 15. apríla. Teplota vody bola -2 stupne Celzia. Nikto by v nej neprežil dlhšie ako 15 minút. Jeden z piatich by umrel do dvoch minút od šoku z chladu.


30. Pekára z lode Charles Joughina zachránili aj potom, ako dve hodiny plával v oceáne. Vraj necítil chlad, lebo vypil veľa whisky. Aspoň to tvrdil on.


31. Na palube si užívalo medové týždne 26 párov.


32. Počas potápania lode hrali hudobníci dve hodiny aj päť minút.


33. SS Californian bola skritizovaná za ignorovanie tiesňových signálov z Titanicu. Neskôr túto loď potopila nemecká ponorka.


34. RMS Carpathia dorazila na pomoc o štvrtej hodine ráno. Tých, čo prežili, prepravila do New Yorku.


35. Našli len 306 tiel, ktoré vzali do Halifaxu. Tamojšie námorné múzeum má vo vyhradenej časti vystavené ležadlo z vraku a topánky neznámej obete.


Zdroj: Profimedia.sk

36. Vrak Titanicu objavili v roku 1985. Leží 595 kilometrov od pobrežia Newfoundlandu, 3,8 kilometra pod hladinou.

37. Čelo lode sa zaborilo do morského dna do hĺbky 18 metrov.

38. O tejto katastrofe nakrútili desiatky filmov a dokumentov. Najkontroverznejší bol ten od Josepha Goebbelsa z roku 1943, v ktorom zdiskreditoval britských a amerických podnikateľov a poukázal na statočnosť nemeckých cestujúcich. Hovoril, že je to testament britskej nekonečnej honby za ziskom.

39. Najúspešnejší však bol film od režiséra Jamesa Camerona z roku 1997, ktorý zarobil viac ako dve miliardy dolárov a získal 11 Oscarov.

40. Titulná skladba ku Cameronovmu filmu My Heart Will Go On od Celine Dion bola najpredávanejším singlom z roku 1998.

BRATISLAVA/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výročie

Dôležité udalosti