Vedci vyvíjajú prevratnú vakcínu proti chrípke. Oproti terajším sa bude môcť aplikovať menej často

Ochrnuta tvar Nikoleta KOMPLET_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP

Funguje na báze očkovacích látok proti covidu.

Vedci z americkej Dukeovej univerzity v štáte Severná Karolína informovali o prevratnej novinke. V súčasnosti vyvíjajú vakcínu proti chrípke na báze technológie, ktorá sa použila pri vývoji dvoch rozličných vakcín proti novému koronavírusu.

Vakcíny od spoločností Pfozer/BioNTech a Moderna využívajú molekulu nazývanú mRNA. Tieto vakcíny pôsobia tak, že pripravia telo na to, aby sa samo bránilo proti ochoreniu COVID-19. Píše špecializovaný web sciencemag.org.

Vakcína obsahuje mRNA s pokynmi na vytvorenie tzv. spikeproteínu. Je to proteín, ktorý sa nachádza na povrchu vírusu SARS-CoV-2 a ktorý vírus potrebuje na preniknutie do telových buniek.

Ak osoba dostane očkovaciu látku, jej bunky si prečítajú pokyny mediátorovej RNA a začnú dočasne produkovať tzv. spike proteín.

Imunitný systém osoby potom identifikuje tento proteín ako cudzí, začne proti nemu vytvárať protilátky a aktivuje T-bunky (biele krvinky), aby ho napádali.

Ak osoba príde neskôr do kontaktu s vírusom SARS-CoV-2, jej imunitný systém ho rozpozná a bude pripravený, aby sa proti nemu bránil. Molekula mRNA obsiahnutá v očkovacej látke nezostáva v tele, ale krátko po zaočkovaní sa rozpadne.

Vedci však upozorňujú aj na iný význam, a síce že takáto očkovacia látka by sa nemusela dávať každý rok, ale len raz za štyri alebo päť rokov.

„Práve sme dokončili výrobu mRNA vakcíny proti chrípke, ktorá by mala mať širokú reaktivitu naprieč mnohými kmeňmi, čo je predpoklad na to, že pôjde o univerzálnu vakcínu proti chrípke," povedal Barton Haynes, riaditeľ vakcinačného inštitútu Dukeovej univerzity.

Vakcína proti chrípke má dve formy, okrem klasickej injekcie existuje aj sprej do nosa.

SEVERNÁ KAROLÍNA/rd

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti