Nový Zéland vytvorí generáciu nefajčiarov. Ľuďom narodeným po roku 2004 chcú zakázať fajčenie

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/M.Somchai

Novozélandské ministerstvo zdravotníctva to chce stihnúť do roku 2025.

Nový Zéland chce pritvrdiť v boji proti fajčeniu tabakových výrobkov. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo súbor návrhov, ktorých cieľom je vytvoriť nefajčiarsku generáciu. V pláne je napríklad postupné zvyšovanie vekovej hranice, od ktorej bude legálne si cigarety a iné tabakové výrobky kúpiť.

Najradikálnejší návrh dokonca počíta s tým, že pre osoby, ktoré sa narodili pred rokom 2004, bude fajčenie zakázané. Uvažuje sa aj o výraznom znížení obsahu nikotínu v tabaku, minimálnej cene cigariet alebo obmedzení počtu predajných miest, píše portál The Guardian.

„Potrebujeme nový prístup. Kvôli tabaku ročne zomrie 4500 Novozélanďanov. Musíme zrýchliť vývoj situácie, aby sme do roku 2025 mali nefajčiarsku generáciu. Bez programu na kontrolu tabaku to nezvládneme," uviedla podľa Guardianu novozélandská ministerka zdravotníctva Ayesha Verrallová, pri oznámení zmien.

Plán ministerstva chváli aj Shane Kawenata Bradbrook, maorský aktivcista a dlhodobý zástanca toho, aby Maorovia, teda pôvodný obyvatelia Polynézie, nefajčili. Práve maorské etnikum patrí medzi skupiny ľudí, ktoré sú na tabakových výrobkoch závislí najviac. Kritici aj samotní autori zmien však upozorňujú, že plán môže mať aj negatívne dôsledky. Maloobchodníkom hrozí bankrot a povzbudiť to môže aj pašerákov a čierny trh.

AUCKLAND/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cigarety

Dôležité udalosti