VIDEO: Kozmická loď Crew Dragon so štvorčlennou posádkou odštartovala k ISS

Kozmická loď Crew Dragon odštartovala z vesmírneho strediska na Floride k Medzinárodnej vesmírnej stanici.
Zdroj: TASR/Ap/ John Raoux

Ide o historicky druhú misiu SpaceXu k ISS odvtedy, čo Spojené štáty obnovili svoje vesmírne lety s ľudskou posádkou.

Kozmická loď Crew Dragon odštartovala v piatok z vesmírneho strediska na Floride k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kam dopraví novú posádku SpaceX Crew-2. Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) na svojej oficiálnej webovej stránke.

Misia s názvom Crew-2 zahŕňa amerických astronautov Shanea Kimbrougha a Megan McArthurovú, ako aj Akihika Hošideho z Japonskej kozmickej agentúry (JAXA) a francúzskeho astronauta Thomasa Pesqueta z Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Všetci už predtým do vesmíru leteli.


Ide o historicky druhú misiu SpaceXu k ISS odvtedy, čo Spojené štáty obnovili svoje vesmírne lety s ľudskou posádkou, a zároveň o prvú misiu, ktorej členom bude Európan.

Zakladateľ spoločnosti SpaceX Elon Musk zaželal astronautom pred štartom všetko dobré, približuje agentúra AP. Musel však z dôvodu hygienických opatrení dodržať predpísanú vzdialenosť. Súčasná posádka medzinárodnej stanice dorazila na ISS vlani v novembri v rámci misie SpaceX Crew-1.

Na Zem sa vráti na budúcu stredu (28. apríla).SpaceX pri štarte Crew-2 použil rovnakú posilňovaciu raketu ako pri vlaňajšej misii Crew-1. Samotná kapsula Crew Dragon bude rovnaká ako pri testovacej misii z mája minulého roka, píše AP. Členom vtedajšej misie bol aj Bob Behnken, ktorý je manželom Megan McArthurovej.

MYS CANAVERAL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme SpaceX

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.