Na Slovensku zaznamenali nový druh vtáka, ktorý je známy svojim nezameniteľným spevom

kolibiarik iberijský.
Zdroj: shutterstock/Manu M Nair

Na Slovensku sa dosiaľ podľa Dobšoviča potvrdil výskyt 368 druhov vtákov.

Na bratislavskom Cyklomoste slobody zaznamenali ornitológovia nový druh vtáka, a to kolibiarika iberijského. Ten má svoju domovinu najmä v Španielsku a Portugalsku. Informoval o tom ornitológ Ján Dobšovič z cestovnej kancelárie watching.sk.

Svojím výzorom sa najviac podobá na jedného z najpočetnejších druhov v SR, ktorým je kolibiarik čipčavý. Odlíšiť je ich možné podľa spevu.

„Kolibiarik čipčavý, ako už jeho názov napovedá, je typický svojím spevom, ktorý znie: čip čap čip čap čap čip, a iberijský svojím spevom skôr pripomína spev orieška zvukom ako: djep-djep-djep sui-sui-sui t r r r r r r,” priblížil Dobšovič. Kolibriarika identifikovali ornitológovia práve podľa spevu.

Zdroj: shutterstock/Pacotoscano

Dobšovič momentálne čaká na vyjadrenie faunistickej komisie, ktorá nový druh pre Slovensko definitívne potvrdí. „Takýto proces trvá niekoľko mesiacov,” podotýka.

Na Slovensku sa dosiaľ podľa Dobšoviča potvrdil výskyt 368 druhov vtákov, kolibiarik iberijský bol zaznamenaný v utorok 20. apríla. Naposledy bola ako nový druh vtáctva na Slovensku zaznamenaná strnádka roľná v októbri 2019.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vták

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.