Novodobý Robinson Crusoe opúšťa „svoj“ ostrov po vyše 30 rokoch. Kde bude teraz žiť?

Novodobý Robinson Cruseo Mauro Morandi
Novodobý Robinson Cruseo Mauro Morandi Zdroj: Mauro Morandi/Facebook

Ostrov v Stredozemnom mori musel opustiť pre tlak úradov.

Mauro Morandi (81) vzdal boj o „svoj" ostrov. Na žiadosť talianskych úradov musel ostrov v Stredozemnom mori opustiť.

Novodobý Robinson Cruseo, ako ho nazvali médiá, žil na ostrove Budelli od roku 1989. Ostrov v súostroví Maddalena je jeden zo siedmich ostrovov, ktoré tvoria národný park Arcipelago di La Maddalena v Taliansku. Prítomnosť pustovníka tu niektorým prekážala. Úrady nakoniec dosiahli svoje a Morandi sa sťahuje.

Ako uviedla BBC, vyháňajú ho noví majitelia ostrova, ktorý je známy svojou ružovou plážou a teda lákadlom pre turistov. „Dúfal som, že Budelli bude chránený tak, ako som ho ja ochraňoval 32 rokov," napísal Morandi na sociálnej sieti Facebook.

Morandi sa rozhodol pred rokmi žiť v úplnej samote, pretože mal po krk konzumnej spoločnosti a politickej situácie v Taliansku. Mal v pláne dostať sa na opustený ostrov v Polynézii a začať žiť v súlade s prírodou.

Počas cesty s priateľmi však prišiel na ostrov Budelli, ktorý si zamiloval. Vtedajší správca ostrova sa chystal do dôchodku a Morandi neváhal ani sekundu. Zostal, staral sa o ostrov a bol nápomocný aj turistom.

Cala Lio' con vista sugli Stramanari

Uverejnil používateľ Mauro Morandi Pondelok 19. apríla 2021

Životu v raji je už ale koniec. Morandi odchádza bývať do malého bytu. Uviedol, že odíde koncom mesiaca po niekoľkých hrozbách zo strany orgánov národného parku. Ten spravuje ostrov od roku 2016 a chce z neho spraviť miesto, ktoré by označovali ako centrum environmentálnej výchovy.

Morandi bude teraz bývať v mestečku La Maddena na najväčšom ostrove súostrovia. „Budem žiť na okraji mesta, takže do centra budem chodiť iba na nákupy. A čo budem robiť s voľným časom si nechám iba pre seba," dodal. „Môj život sa príliš nemení, stále budem vidieť more."

Morandi bol dobrým správcom, pretože čistil cesty a chodníky, udržiaval pláže nedotknuté a rozprával turistom o jeho ekosystéme. Plánoval na ostrove žiť aj naďalej, ale spoločnosť, ktorá ho pôvodne vlastnila, zbankrotovala. V roku 2016 súd rozhodol, že ostrov sa vráti do rúk verejnej správy.

RÍM/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.