Dolný Kubín sa stal najvoňavejšim mestom. Skrášľujú ho desiatky tisíc kvetov

V Dolnom Kubíne vysadili desiatky tisíc kvetov.
Zdroj: TV Markíza

O veľkú časť údržby sa postará príroda.

Ako zasypať mesto na jar kvetmi a zároveň nemíňať tisíce EUR na starostlivosť o ne? Odpoveď našli v Dolnom Kubíne. Trávnaté plochy už rozkvitli a prechádzka medzi viac ako 40 tisíc kvetmi sa dá dokonca aj presne naplánovať.

Až 43-tisíc cibuliek zasadili na jeseň do zeme iba dvaja chlapi.

„Jednalo sa veľmi šetrnú výsadbu. Pomocou traktora a železných kotúčov bol zodvihnutý trávnik, do ktorého boli zasadené rôzne cibuľoviny a potom bol trávnik položený naspäť," opisuje postup Monika Salvová z Mestského úradu v Dolnom Kubíne.

A tak vyrastajú rovno z trávy. Oproti bežným záhonom sú vo výhode. Takto vysadené cibuľoviny nepotrebujú údržbu.

„Následne po odkvitnutí ich stačí skosiť a ďalej sa o ten trávnik staráme ako o bežnú zeleň v meste. Bolo však nevyhnutné, ak sme chceli takto významne rozšíriť kvetinovú výzdobu v meste, už prejsť na takýto moderný spôsob sadenia práve preto, že nie je ani dostatok personálnych možností, aby sme sa starali o takéto množstvo kvetov v meste," dodáva Ján Prílepok, primátor Dolného Kubína.

Desiatky tisíc nových kvetov rozvoniavajú v meste na deviatich miestach. Ako bonus urobili pre obyvateľov aj jednoduchou mapku. Kvetinovú prechádzku mestom si tak môžu hoci aj naplánovať.

Viac v reportáži Mária Kermieta.


Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

DOLNÝ KUBÍN/TV Markíza

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ZA

Dôležité udalosti