Spisovná slovenčina je bohatšia o nové slová. Keď ich napíšete, budú sa vám zdať divné

Ilustračná snímka.
Zdroj: TVNOVINY.sk

A slovo kufor bude mať význam navyše.

Spisovná slovenčina je opäť bohatšia, a to vďaka 5. vydaniu Krátkeho slovníka slovenského jazyka.

„V príručke, na základe odborných poznatkov, pribudli nové pomenovania, nové významy už jestvujúcich pomenovaní, ako aj nové aktuálne i ustálené slovné spojenia a frazeologické jednotky," oznámil Michal Hajtol z kancelárie štátnej tajomníčky ministerstva kultúry.

V spisovnej slovenčine je najnovšie 'povolené' - blogovať, ememeskovať či esemeskovať, kamerovať alebo sa prostredníctvom notbuku prihlásiť na fejsbuk.

„Slovo kufor už nepomenúva iba schránku na šatstvo či obuv, ale aj priestor v automobile na ukladanie batožiny," upozornil na nový hovorový význam slova, ktorý kodifikuje nové vydanie Krátkeho slovníka slovenského jazyka.

Hajtol pripomenul, že slovníkové informácie tohto typu plnia dôležité poslanie. „Vymedzujú hranice medzi spisovným jazykom a nespisovnými útvarmi slovenského jazyka a ich výrazovými prostriedkami, čím prispievajú k zvyšovaniu jazykovej kultúry," spresnil.

Zmeny v najnovšom vydaní dokumentujú dynamiku vývoja spoločnosti, ktorá nevídanou rýchlosťou mení všetky oblasti nášho života vrátane jazyka ako dorozumievacieho prostriedku.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ministerstvo kultúry SR

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.