Najromantickejšie miesto na Slovensku: Na Gemeri zakvitli tisíce historických čerešní

Brdárka na Gemeri opäť zakvitla tisíckami čerešní
Zdroj: TV Markíza,

Rozkvitajú každoročne a ich scenéria láka nejedného fotografa.

Brdárka na Gemeri opäť zakvitla tisíckami čerešní a táto malá obec je podľa nás momentálne najfotogenickejším miestom na Slovensku. V tejto obci žije len 60 obyvateľov, no okolité sady z nej robia skutočný skvost.

„Nedovolím si tvrdiť, že je to najväčší sad, ale počtom tých vysadených stromov na výmeru, na ktorej sú, je to určite jedna z rarít na Slovensku. Rovnako ako ich vekové zastúpenie. Niektoré už boli vysadené začiatkom minulého storočia,“ hovorí starosta Jaroslav Hric Jančo na úvod.

Zaujímavosťou je, že sa sad nachádza a čerešniam sa aj darí v nadmorskej výške okolo 600 metrov nad morom. Prvé zakvitli už počas víkendu. „Je tu približne 3500 čerešní a zastúpené sú tu aj ostatné ovocné druhy,“ upresňuje starosta.

Brdárka je mimoriadne obľúbené miesto aj pre fotografov. Za dobrého počasia dedinu priam obliehajú. „V tomto krásnom počasí je tu veľmi veľa zaujímavých a fotogenických miest a určite odporúčam aj ostatným milovníkom fotografie, hlavne nevestám, aby toto miesto navštívili,“ potvrdzuje fotograf Daniel Faix.

Kedysi sa čerešne z Brdárky vozili na kráľovský dvor do Anglicka, či medzi viedenskú smotánku. Vzťah Slovákov k tomuto stromu je vraj ale výnimočný. No treba povedať, že okolité sady už majú najlepšie roky za sebou. „Každým rokom tých stromov ubúda. Vekom to už nezvládajú, aj tá údržba je tu úplne minimálna, takže nestará sa o nich viac-menej nikto,“ vysvetľuje starosta.

Ako dlho bude sad takto prekvitať a čo naň hovorí etnologička, sa dozviete z nasledujúcej reportáže Jána Tribulu.


Viac záberov si môžete pozrieť v galérií.

BRDÁRKA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Gemer

Dôležité udalosti