Neliečiteľné ochorenie kože trápi každého stého človeka. Vedci prišli na zaujímavú súvislosť

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock/guentermanaus

Laická verejnosť ho pripisuje nedostatočnej hygiene, ide však o autoimunitné ochorenie s veľmi zložitými príčinami.

Nerovnováha črevného mikrobiómu môže mať vplyv na postup zápalového ochorenia kože s názvom hidradenitis suppurativa (HS).

V novej štúdii na to upozornili lekári, jej výsledky predstavili na konferencii European Academy of Dermatology and Venereology (EADV).

Pribúda dôkazov o tom, že zloženie črevného mikrobiómu má vplyv na mnoho telesných procesov - od imunity cez vznik obezity alebo astmy až po silné zápaly.

Týmto zápalovým ochorením trpí asi jedno percento dospelých, a pretože vyzerá podobne ako akné, ľudia si ho často pletú s bakteriálnou chorobou.

Laická verejnosť ho pripisuje nedostatočnej hygiene, ide však o autoimunitné ochorenie s veľmi zložitými príčinami - obezita, užívanie hormonálnej antikoncepcie, a dokonca aj genetika.

Pre toto ochorenie sú typické zápalové ložiská v telesných partiách so zvýšeným trením, najčastejšie v podpazuší.

Niekedy môžu mať tieto abscesy až veľkosť golfovej či bejzbalovej lopty, môže z nich vytekať nepríjemne zapáchajúca tekutina a celkovo majú značne silný negatívny dopad na život chorého.

Vedcov zaujímalo, či nerovnováha mikrobiómu môže hrať v postupe tohto ochorenia nejakú rolu.

Tím mal pre výskum vzorky stolice od 15 pacientov s HS a rovnakého počtu vekovo, aj čo sa týka pohlavia odpovedajúcej skupiny zdravých ľudí. Skúmali, či sa obsah a pestrosť črevných baktérií v stolici líši u zdravých a chorých.

Vedci zistili, že relatívne množstvo troch rodov baktérií kmeňa firmicutes bolo u chorých významne nižšie ako u kontrolnej skupiny.

„Naše výsledky naznačujú, že úprava stravy a probiotiká by mohli pacientom s týmto ochorením pomôcť, a to najmä preto, že možnosti liečby sú v tomto ohľade v súčasnosti obmedzené,“ uviedla spoluautorka výskumu Neslihan Demirel Ogutová z Usak University Training and Research Hospital.

Priamy liek na HS totiž v súčasnosti neexistuje, vyrážka sa lieči najviac zmenami životného štýlu - u časti pacientov však liečba z neznámeho dôvodu nezaberá vôbec.

Hoci autori výsledky označili za nádejné, zdôrazňujú, že je potrebný ďalší výskum, ktorý by vzťah medzi stavom mikrobiómu a týmto ochorením kože viac objasnil.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ochorenie

Dôležité udalosti