Zahmlievajú sa vám okná v aute? Toto vám rýchlo a účinne pomôže

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/ DrimaFilm

Posledný trik vás zaručene prekvapí.

Motoristi by o tom vedeli rozprávať. Ten pocit, keď šoférujú a zrazu nič nevidia, pretože sa im zahmlia okná. Najčastejšie s tým bojujú v zime, ale ani daždivé obdobie či chladné rána a večere nie sú pre nich ideálne.

Zahmlievanie okien totiž spôsobuje teplý vzduch, ktorý sa dostáva do kontaktu so studeným vzduchom. Problém teda môže vytvoriť ľudský dych, telesné teplo a aj nesprávne nastavená klimatizácia či kúrenie v aute. Okná sú zatvorené, vlhkosť v aute sa zvyšuje a odrazu je výhľad šoféra nejasný. Aby ste bezpečne dorazili do cieľa a neohrozili seba ani ostatných, inšpirujte sa nasledujúcimi radami.

Prečítajte si aj: Viete správne čítať obaly? Vysvetlíme vám, ako zistíte dôležité informácie o mäse, ktoré kupujete

Ventilácia

Každý vodič si kontroluje a dáva pozor na pneumatiky, svetlá, funkčný motor, ale iba málokomu napadne aj pravidelné čistenie ventilácie. Práve tam sa často dostanú nečistoty, prach či kúsky listov. Po očistení je tiež potrebné ich správne nasmerovanie, teda všetky natočiť smerom na čelné sklo. Nezabudnite občas skontrolovať a vymeniť aj kabínový filter, upozorňuje portál tips-and-tricks.co.

Kúrenie

Okná sa rýchlo zahmlia aj po zapnutí funkcie recyklácia vetrania (uzavretý okruh prúdenia vzduchu). Po jej spustení sa v aute ochladí vzduch, ktorý následne môže zvýšiť vlhkosť. Zapnite si preto kúrenie, teplý vzduch zachytáva viac vlhkosti ako studený.

Zdroj: shutterstoc.com/Everyonephoto Studio

Klimatizácia

V prípade, že máte novší typ vozidla, určite použite klimatizáciu. Aj keď väčšina ľudí zapína klimatizáciu iba kvôli ochladeniu v horúcich letných dňoch, môže vám pomôcť aj v zime. Ak zapnete klimatizáciu na ohrev, ide o účinnejší spôsob zbavenia sa vlhkého vzduchu. Veľmi prospešný je aj striedavý prúd (kombinácia teplého a studeného), zabráni to zápachu vo vozidle a hromadeniu baktérií.

Udržujte auto suché

V období dažďov sa vám môže ľahko stať, že sa v mokrej bunde posadíte do auta. Dávajte si na to pozor. Mokrú bundu si radšej odložte do kufra, rovnako aj tašku, dáždnik a ďalšie veci. Vaše sedadlá tak zbytočne neabsorbujú vlhkosť. V garáži potom odchýľte okná a kufor a nechajte vozidlo vyvetrať.

Odvlhčovač

Existujú špeciálne odvlhčovače, rôzne prístroje, vankúše a vrecká, ktoré si môžete zakúpiť a umiestniť do interiéru vozidla.

Prečítajte si aj: Zakladáte si na sviežej a príjemnej vôni? Toto sú jednoduché kroky, ktoré rozvoňajú váš dom

Údržba okna

Zotretie hmly handrou je iba krátkodobé riešenie problému. Ak chcete účinnejšiu zbraň, potrite vnútornú stranu čelného skla trochou mydla či šampónu. Samozrejme nie veľa, aby bol váš výhľad na cestu jasný.

Zemiak

Áno, zemiak vám tiež môže pomôcť. Patrí to medzi „ľudové“ rady. Zemiak musíte umyť a poriadne vysušiť. Následne ho očistite a rozkrojte na polovicu. Šťavou zo zemiaku následne postupne potriete čelné sklo a necháte 15 minút schnúť. Ako na to, si pozrite v nasledujúcom videu.

 

Zdroj videa: YouTube/Autoblog

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hmla

Dôležité udalosti