Skoncujte s fajčením: Poradíme vám, prečo a ako sa vzdať tohto neduhu

Muničné sklady
Zdroj: Shutterstock.com/Doucefleur

Každoročne zomrie v dôsledku užívania tabaku približne osem miliónov ľudí, ďalších približne milión úmrtí je spôsobených druhotne u pasívnych fajčiarov.

Tridsiatyprvý máj je už od roku 1987 Svetovým dňom bez tabaku. Rozhodla o tom vtedy Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá už celé roky bojuje proti tomuto smrtiacemu zlozvyku.

Viete, ako to býva. Tajné fajčenie za domom či s kamarátmi na ihrisku, oslavy v prázdnom dome, keď rodičia odídu na víkend preč, v niektorých prípadoch aj skúsenosť s drogami. Všetko to, čo rodičia zakazujú a pred čím deti varujú, oni jednoducho vyskúšajú. Všetko má však svoje hranice a následky a život mladých ľudí môžu tieto skúsenosti poznačiť.

Potvrdila to aj nedávna štúdia, ktorá preukázala, že "užívanie si života" (pitie, fajčenie, drogy), aj keď len rekreačné, je spojené s predčasnými srdcovými chorobami u mladých ľudí, najmä u žien. Štúdiu publikovali v časopise Heart a dospela k záveru, že ľudia, ktorí užívajú tieto škodlivé látky, majú až deväťnásobne vyššiu pravdepodobnosť, že ich to ovplyvní. Štúdiu sme podrobne rozoberali v tu.

Prečítajte si aj: Je skutočne pivo nezdravé? Výhody piva, ktoré nepoznáte

Preukázala to aj skutočnosť, že stúpa počet mladých ľudí s aterosklerotickými kardiovaskulárnymi ochoreniami. Je pravda, že vplyv návykových látok na srdce bol už viackrát preukázaný, ale až tentoraz zistili aj jasnú väzbu pri ich rekreačnom užívaní.

Zdravotnícke spoločnosti aj preto vedú dlhoročné boje s tabakovými firmami. Podľa nich tabak ohrozuje zdravie každého človeka a v mnohých prípadoch je aj smrteľný. Zverejnené informácie hovoria, že každoročne zomrie v dôsledku užívania tabaku približne osem miliónov ľudí, ďalších približne milión úmrtí je spôsobených druhotne, a teda u pasívnych fajčiarov.

A práve preto by ste mali s týmto zlozvykom skoncovať. Svoju kampaň na to zameral aj Úrad verejného zdravotníctva, ktorý ponúka potrebné nástroje pomoci a podpory v kritických momentoch abstinencie.

Motivácia

Odvykanie od fajčenia je práca na plný úväzok. To, či uspejete, závisí okrem iného na tom, za akých podmienok odvykáte.

Akonáhle si zapálite cigaretu a vdýchnete dym, už nič nie je ako predtým. Do tela sa vám dostane nikotín, do pľúc postupne dym s jedovatými látkami, ktoré prenikajú až do krvi. To zlé ale nevnímame. Už po prvom vdychu smeruje dávka nikotínu do mozgu, ktorý ho zaregistruje a zaplaví krvný obeh dopamínom. Práve ten vyvoláva najväčší pocit blaženosti.

Akonáhle si mozog zvykne na pravidelnú dávku nikotínu, postupne ho bude stále viac a viac žiadať. Inak vás čakajú abstinenčné príznaky, pretože vaše receptory v mozgu nebudú uspokojené. Časom už nebudete fajčiť pre dobrý pocit, ale preto, aby ste sa necítili horšie. Viac sme sa radám na odvykanie venovali v tomto článku.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Práve preto si musíte určiť dobré a pevné dôvody, prečo prestať fajčiť. „Rozhodnutie prestať fajčiť prinesie benefity nielen abstinujúcemu, ale aj jeho najbližším a okoliu. Nefajčiari v priemere žijú dlhšie a v lepšom zdraví. U tehotných žien nefajčenie zvyšuje šancu, že porodia zdravé dieťa, v nefajčiarskej domácnosti zároveň pre deti vytvoríte zdravšie prostredie bez dymu. Dobrou motiváciou sú aj finančné dôvody - ušetrené náklady na tabakové výrobky môžete využiť na chod domácnosti či iné potreby a koníčky,“ podotkla Sylvia Sklárová z Odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ SR.

Odvykanie

Ak ste si vytýčili dôvody a poznáte svoj cieľ, ide o vaše rozhodnutie a vašu pevnú vôľu, môžete sa pustiť do odvykania. Najdôležitejšia je totiž psychika, tá vás musí podporiť. Ďalej plán odvykania, ktorý Odborníci pripravili zásadné body, ktoré je nutné dodržať.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

„Odporúčame vám robiť si záznamy, kedy čelíte nutkaniu zapáliť si cigaretu, prípadne kedy abstinujúci takémuto momentu takmer neodolá. Vďaka záznamom si tieto momenty môže neskôr prejsť s odborníkom. Presné záznamy využije odborník na podporu v krízových situáciách, aby mal fajčiar svoje nutkanie pod kontrolou,“ odporučila Katarína Blažová z Poradne na odvykanie od fajčenia RÚVZ.

Pomôcky a lieky

Základom je vaša pevná vôľa a psychika. Okrem toho však bývalí fajčiari často používali žuvačky. ktoré obsahujú nízke množstvo nikotínu a žuvajú sa každú hodin až dve. Taktiež sú obľúbené nikotínové náplasti, ktoré uvoľňujú nikotín celý deň. Odborník vám môže predpísať aj lieky, na trhu ich je hneď niekoľko.

Abstinenčné príznaky

Podľa ÚVZ sa môžu abstinenčné príznaky objaviť počas prvých štyroch týždňov od ukončenia fajčenia. Zaujímavé je, že sú príznaky intenzívnejšie po určitom čase a nie hneď na začiatku. Najčastejšie sú:

  • Neodolateľná chuť na nikotín - človek túži po cigaretách ešte viac, ako keď pravidelne fajčil.
  • Zvýšený apetít - po skončení fajčenia sa zníži obsah cukru v krvi a dostaví sa väčší pocit hladu. Prevažuje najmä chuť na sladké a nezdravé jedlá.
  • Poruchy spánku - náhle prichádza pocit silnej únavy, napriek tomu sa v noci nedokážete dobre vyspať.
  • Pretrvávajúci kašeľ - v úvode abstinencie sa môže zdať, že sa zdravotný stav zhoršuje. Pľúca sa čistia, preto sa kašeľ zosilní, čo istý čas pretrváva.
  • Symptómy chrípky - telo reaguje na nedostatok nikotínu zvýšenou teplotou, zimnicou a malátnosťou. Tieto príznaky môžu pripomínať chrípku alebo prechladnutie.
  • Zmeny nálad - stres z abstinovania a nedostatok nikotínu majú silný vplyv na psychiku. V začiatkoch je bývalý fajčiar veľmi nervózny a podlieha náladám.
  • Zápcha - po stopnutí fajčenia sa výrazne spomalí trávenie. Preto sa u niektorých ľudí dostavia problémy s vyprázdňovaním. Zápchu vyrieši správne zloženie jedálnička a dostatočné množstvo tekutín.

Ak to však prekonáte, vaše telo čaká veľká zmena k lepšiemu. Zlepší sa váš krvný obeh, zníži sa riziko ochorenia srdca, mŕtvice, rakoviny pľúc, úst, hrdla a hrtanu.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Pomoc nájdete každý pracovný deň od  8.00 do 15.00 hodiny na Linke pomoci na odvykanie od fajčenia (tefefónne číslo 0908 222 72).

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tabak

Dôležité udalosti