Vedci zásadne predĺžili život myší. Veria, že vďaka ich postupu sa ľudia dožijú neuveriteľného veku

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Egoreichenkov Evgenii

Zvieratá vystavené experimentu si udržali mladistvé znaky.

Izraelským vedcom sa podarilo predĺžiť život myší o 23 percent. Ako píše Times of Israel, vedci dúfajú, že použitá metóda by mohla fungovať aj u ľudí.

Myši vystavené experimentu si udržali mladistvé znaky a boli menej náchylné ochorieť rakovinou.

Na výskume, ktorého výsledok zverejnili v poslednom diele odborného časopisu Nature Communications, sa podieľala izraelská Bar Ilanova univerzita a americký Národný ústav zdravia (NIH).

Pokus spočíval v posilnení proteínu sirtuínu označeného ako SIRT6, ktorého vekom v organizme ubúda. Do výskumu zaradili 250 myší.

„Je to významná zmena v dĺžke života. Keď si predstavíte odpovedajúci nárast u človeka, vyjde vám, že by mohol žiť do 120 rokov. Zmeny, ktoré sme u myší vyvolali, by sa mohli preniesť na človeka, a pokiaľ sa to podarí, bolo by to strhujúce,“ povedal profesor Chaim Cohen z Bar Ilanovej univerzity.

Ten bol podľa citovaného webu v roku 2012 prvý vedec, ktorý sa začal zaoberať zvýšením hladiny tejto látky u zvierat a predlžovaním dĺžky ich života. Vtedajší výskum predĺžil život myších samcov o 15 percent, na samičky však nemal rovnaký účinok.

Najnovší experiment, pri ktorom Cohen spolupracoval so zahraničnými vedcami vrátane Rafaela de Caba z NIH, predĺžil život obom pohlaviam.

U samcov to však bolo stále viac - až o 30 percent, kdežto u nežnejšieho pohlavia len o polovicu z tejto hodnoty.

Taktiež sa posudzovalo, do akej miery si myši boli schopné zachovať znaky bežné u mladších jedincov. S vekom totiž u myší slabne schopnosť energetickej obnovy už po krátkom pôste.

Myši, ktoré dostali SIRT6, však ľahko dokázali využiť svoje energetické zdroje z tukových zásob. Taktiež mali nižšiu hladinu cholesterolu, v menšej miere trpeli rakovinou a behali rýchlejšie ako tie z kontrolnej skupiny.

„Tento objav dokazuje, že SIRT6 ovplyvňuje zdravé starnutie a že podporením jeho aktivity môžeme tento proces spomaliť,“ povedal Cohen. Zároveň však priznal, že zatiaľ neexistuje prostriedok, ako mechanizmus použiť aj u človeka.

U myší možno hladinu SIRT6 zvýšiť genetickou modifikáciou, v prípade ľudí je potrebné vyrobiť náležité lieky. Cohenovo laboratórium na nich už pracuje a dúfa, že výsledok sa dostaví za dva až tri roky.

TEL AVIV/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme život

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.