Austrálski vedci identifikovali jedného z najväčších tvorov, aké kedy kráčali po planéte

Australotitan cooperensis.jpg

V médiách sa pre tohto dinosaura vžila prezývka „Cooper“.

Austrálski vedci zistili, že obrovský dinosaurus patriaci do skupiny titanosaurov, ktorého fosilizované pozostatky objavili v roku 2016, je novým živočíšnym druhom. Podľa paleontológov patrí k najväčším dinosaurom, aké kedy žili na Zemi. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Australotitan cooperensis, ktorý patril k titanosaurom žijúcim pred zhruba 100 miliónmi rokov, dostal vedecké pomenovanie 15 rokov po tom, čo sa na farme rodiny Mackenzieovcov v panve Eromanga približne 1000 kilometrov západne od Brisbane našli jeho skamenelé kosti.

V médiách sa pre tohto dinosaura vžila prezývka "Cooper". Podľa odhadov dosahoval výšku 5-6,5 metra a dĺžku 25-30 metrov - čo zodpovedá rozmerom najväčšieho dinosaura žijúceho na území Austrálie. „Na základe porovnaní s rozmermi zachovaných končatín odhadujeme, že tento nový titanosaurus patrí medzi piatich najväčších na svete,“ povedala Robyn Mackenzieová, riaditeľka prírodovedného múzea Eromanga.

zdroj: Twitter/Queensland Museum

Kostra tohto titanosaura bola po prvý raz vystavená na verejnosti v roku 2007. Ako uviedol paleontológ z Queenslandského múzea Scott Hocknull, potvrdenie, že ide o celkom nový dinosaurí druh, predstavovalo „veľmi dlhú a náročnú úlohu“. Dodal, že v rovnakej oblasti našli fosílie viacerých dinosaurov, a je preto potrebný ešte ďalší výskum. „Objavy ako tento, sú len vrcholom ľadovca,“ povedal.

Výskum, ktorý objaveného dinosaura pomocou 3D scanov modelov kostí porovnával s príbuznými druhmi, bol zverejnený v pondelok v odbornom časopise PeerJ.

BRISBANE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dinosaurus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.