Covid ju pripravil o trojročné prvenstvo. Rebríčku najkvalitnejších miest už nedominuje Viedeň

Auckland.
Zdroj: Shutterstock.com/Sorang

Rebríček pravidelne zostavuje organizácia The Economist Intelligence Unit (EIU).

Trojročné prvenstvo sa skončilo. Viedeň už totiž nie je na čele rebríčka svetových miest s najvyššou kvalitou života.

Rakúsku metropolu totiž vystriedalo novozélandské najväčšie mesto Auckland. Rebríček pravidelne zostavuje organizácia The Economist Intelligence Unit (EIU). Bratislave patrí 77. priečka.

Do zostavovania výrazne prehovorila pandémia koronavírusu, Život na starom kontinente totiž výrazne obmedzili protipandemické opatrenia. Naopak, Novému Zélandu sa podľa agentúry Reuters vyplatila rýchla a tvrdá uzávera.

Z tohto dôvodu preto nie je žiadnym prekvapením, že v elitnej desiatke sa nenachádza jediné mesto zo štátov Európskej únie (Viedeň je až na 12. mieste).

Výrazne si polepšili zástupcovia Oceánie. Okrem Aucklandu je v top 10 aj novozélandské hlavné mesto Wellington (druhé) a austrálske mestá Adelaide (pozícia číslo 3), Perth (šiesta priečka), Melbourne a Brisbane. Posledné dve uzatvárajú elitnú desiatku.

Podľa zostavovateľov sa mestám v Oceánii vyplatila aj striktná kontrola hraníc, ktorú zaviedli Austrália a Nový Zéland.

Pozície číslo dva a štyri patria Japonsku, respektíve tamojším mestám Osaka a Tokio. Švajčiarsko, ktoré sa nenachádza v EÚ, obsadila vďaka Zürichu a Ženeve siedme a ôsme miesto.

Najviac sa prepadol (o 34 miest) nemecký Hamburg, ktorý sa umiestnil až na 47. mieste. To je o 34. priečok horšie skóre ako pred šiestimi mesiacmi.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rebríček

Dôležité udalosti