Svet má nový oceán. Uznala ho najväčšia vzdelávacia inštitúcia na svete

More pri Antarktíde
More pri Antarktíde Zdroj: Shutterstock.com

Vedci už dlho považujú Južný oceán za samostatnú entitu.

Americká vzdelávacia spoločnosť National Geographic Society (NGS) sa rozhodla uznať vodnú masu obklopujúcu Antarktídu za samostatný, piaty oceán. Urobila tak pri príležitosti tohtotýždňového Svetového dňa oceánov, informoval denník The Independent.

Južný oceán je piatym oceánom, ktorý NGS - najväčšia nezisková vzdelávacia inštitúcia - na svete uznala od roku 1915, keď začala s vydávaním máp. Na mapách National Geographic Society doposiaľ figurovali Atlantický, Tichý, Indický a Severný ľadový oceán.

Prevratný objav vedcov. Našli tvora, ktorý sa prebudil z permafrostu po 24-tisíc rokoch

Podľa kartografov NGS majú vody v okolí Antarktídy vďaka špecifickému, rýchlo cirkulujúcemu morskému prúdu odlišný charakter než priľahlé tri oceány.

Vedci už dlho považujú Južný oceán za samostatnú entitu, avšak príslušná oficiálna medzinárodná dohoda zatiaľ uzavretá nebola.

Svetový fond na ochranu prírody (WWF) uviedol, že Južný oceán, ktorý obklopuje celý antarktický kontinent, je najmladším zo svetových oceánov; vznikol, keď sa pred približne 30 miliónmi rokov od seba vzdialili Antarktída a Južná Amerika.

LONDÝN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti