Do predaja ide najdrahší a najznámejší falzifikát v histórii. Aká bude cena falošnej Mona Lisy?

Mona Lisa
Mona Lisa Zdroj: Shuterstock//Arif_S

Je to skutočne falzifikát? Rôzne teórie sa medzi umelcami šíria už viac ako storočie.

V aukčnej sieni Christie ' sa predáva jeden z najznámejších a najdrahších falzifikátov v histórií. Konkrétne ide o známy falzifikát obrazu Mony Lisy. Jeho cena sa odhaduje asi na 250 tisíc eur. Príbeh maľby začal v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Nesie so sebou veľa nevysvetlených skutočností.

Tajuplný úsmev, uprený pohľad a nežné ruky. Tieto detaily spozná každý. Až pri porovnaní oboch obrazov je vidieť, že táto Mona Lisa nepatrí Da Vincimu. Zásadným rozdielom je, že obraz je na plátne, zatiaľ čo variant z Louvru je na doske. Maľba je na okrajoch taktiež trochu zmenšená.

Kópiu preslávil starožitník a zberateľ umenia Raymond Hekking, ktorý obraz zo sedemnásteho storočia kúpil údajne za tri franky. Hneď od jeho kúpy bol obrazom úplne fascinovaný a začal vytvárať vlastný príbeh o tom, že jeho Mona Lisa je na rozdiel od tej v Louvri pravá.

Krádež zamotala v príbehu maľby karty

Presvedčenie, že v Paríži visí kópia vzniklo pri incidente z roku 1911. Vtedy originál z Louvru ukradli. Za jeho zmiznutie boli podozriví dokonca modernistickí maliari, na čele s Pablom Picassom.

V skutočnosti dielo odniesol istý robotník Vincenzo Peruggia, ktorý v Louvri pracoval. Po zadržaní sa bránil tým, že chcel Monu Lisu vrátiť do Talianska, kam podľa jeho mienky patrí. Priestor k špekuláciám poskytli dva roky, počas ktorých bol portrét nezvestný.

Ak si myslíte, že toto je pravý Leonardov obraz, môžete tomu veriť. Avšak Pierre Etienne, ktorý pôsobí v sieni Christie ' spolu s ostatnými expertmi z celého sveta všetkých ubezpečil, že jednoznačne nejde o originál.

PARÍŽ/sš

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Predaj

Dôležité udalosti