VIDEO: Z Nitry do Bratislavy za 30 minút. Nové lietajúce auto zo Slovenska absolvovalo najdlhší let

Lietajúce auto Aircar po prvý raz absolvovalo let medzi dvoma medzinárodnými letiskami
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Ide o svetovú premiéru. Prinášame vám zábery z pristátia aj rozhovor s dizajnérom.

Po štyroch rokoch vývoja absolvovalo lietajúce auto dizajnéra Štefana Kleina vlani svoj prvý skutočný skúšobný let. V pondelok o 5.45 ráno pristálo premiérovo lietajúce auto na bratislavskom letisku.

Zábery z pristátia a samotné auto si môžete pozrieť tu.

Pri pristátí nemohol chýbať ani štáb Telerána, ktorému poskytol dizajnér lietajúceho auta rozhovor. Odhalil v ňom svoje skúsenosti a pocity z letu. Opísal aj fungovanie lietajúceho auta a jeho konštrukciu. Prerod auta na lietajúce auto trvá iba dve minúty a dvadsať sekúnd.

Viac o lietajúcom aute

Na letisku pristál prototyp, ktorý má za sebou už takmer 50 hodín letových skúšok. Auto absolvovalo bez problémov približne 80-kilometrový presun z letiska v Nitre cestovnou rýchlosťou 170 kilometrov za hodinu.

Let trval okolo 25 minút, čo autom po diaľnici trvá trojnásobne dlhšie. Stroj však nie je prioritne určený pre využívanie na Slovensku či v husto obývanej strednej Európe s rozvinutou dopravnou infraštruktúrou. Klein už počas vývoja AirCaru očakával najväčší záujem z krajín, kde nie je rozvinutá cestná infraštruktúra a zároveň je treba sa presúvať na väčšie vzdialenosti.

Konštruktér bol aj pri vývoji prvého slovenského lietajúceho auta Aeromobil. AirCar sa podľa neho od tohto typu podstatne líši nielen vzhľadom, ale aj spôsobom transformácie z lietadla na auto.

Kedy bude možné si AirCar objednať, zatiaľ nie je jasné. Prvý prototyp musí dokončiť povinných 50 hodín letových skúšok a potom Klein pripravuje postavenie druhého prototypu s pozmeneným dizajnom a výkonnejším pohonom, čo umožní podstatné zvýšenie cestovnej rýchlosti. Ten už bude pripravený na medzinárodnú certifikáciu Európskou agentúrou pre bezpečnosť letectva (EASA).

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti