Prečo je niekto štíhly a iný nemôže schudnúť? Vedci zrejme našli jeden z dôvodov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

V novej štúdii vedci sekvenovali genóm viac ako 640-tisíc ľudí.

Niektorým ľuďom na schudnutie nestačia ani diéty a cvičenie, ďalší na sebe nepracujú, avšak pritom sú stále štíhli. Vedci však už zrejme prišli na jeden z dôvodov.

V jednom zo zatiaľ najpodrobnejších výskumov genetiky obezity totiž skupina expertov našla vzácne varianty génov, ktoré chránia jedincov pred priberaním.

Štúdie, ktoré sa zamerali na ľudí s extrémnou obezitou, identifikovali bežné génové varianty -⁠ napríklad „poškodenú“ kópiu génu MC4R, ktorý súvisí s reguláciou chuti k jedlu. Tie zvyšujú pravdepodobnosť, že ľudia budú mať nadváhu.

V novej štúdii vedci sekvenovali genóm viac ako 640-tisíc ľudí z Mexika, Spojených štátov a Veľkej Británie.

Zamerali sa však len na takzvaný exóm -⁠ teda tú časť genómu, ktorá kóduje proteíny. Vďaka obrovskému počtu skúmaných osôb sa podarilo vytvoriť detailnú mozaiku génov, ktoré sa na vzniku obezity podieľali -⁠ a tak sa vedci dostali aj k informáciám o tých najvzácnejších genetických zmenách, ktoré síce hrajú významnú rolu, objavujú sa však len u malého počtu ľudí.

Potom sa autori tejto štúdie zamerali na mutácie v génoch, ktoré sa spájali s nižším alebo vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI). Ten sa používa k meraniu miery nadváhy a obezity najčastejšie.

Vedci našli päť génov, ktoré mali najväčší vplyv, pričom najsilnejšie sa prejavovali varianty jedného z týchto génov -⁠ génu GPR75.

Ľudia s mutáciou, ktorá deaktivovala jednu kópiu tohto génu, vážili v priemere o 5,3 kilogramu menej a mali polovičnú pravdepodobnosť obezity v porovnaní s tými, ktorí mali funkčné verzie, opísali experti v štúdii, ktorá vyšla v odbornom žurnále Science.

Nakoniec ešte autori výskumu tieto predpoklady otestovali na laboratórnych myšiach. Výsledky boli až nečakane jednoznačné.

Hlodavce s variantom génu pribrali o 44 percent menej než myši v kontrolnej skupine s rovnakou stravou, ale neupraveným génom. Vylepšené myši mali tiež lepšiu kontrolu nad hladinou cukru v krvi a boli citlivejšie na inzulín.

Tento variant génu je veľmi vzácny. V štúdii sa ukázalo, že ho mal len jeden človek z tritisíc. Neplatí teda, že by všetci štíhli ľudia mali „genetické eso v rukáve". Drvivá väčšina z nich za to vďačí svojmu životnému štýlu.

Takto jednoznačné výsledky u myší však podľa autorov naznačujú, že sa táto genetická zmena podieľa na metabolických dráhach súvisiacich s obezitou.

GPR75 by sa podľa vedcov mohol v budúcnosti stať potenciálnym cieľom pre lieky. Existujú zatiaľ dve osvedčené molekuly, ktoré aktivujú receptor GPR75, avšak lieky, ktoré ho vypínajú, by mohli ponúknuť nové možnosti liečby pre pacientov, ktorí bojujú s obezitou.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme štúdia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.