Vedci dokázali takmer nemožné. Nemému človeku prečítali myšlienky

Vedci dokážu čítať myšlienky.
Vedci dokážu čítať myšlienky. Zdroj: TV Markíza

Neurológovia veria, že v budúcnosti pomôžu ľuďom, ktorí po úraze, mŕtvici alebo inej chorobe nemôžu normálne komunikovať.

Vedci dokázali takmer nemožné. Nemému človeku prečítali myšlienky a premenili ich na slová a vety. Experti hovoria o obrovskom kroku, ktorý umožní ľuďom komunikovať, aj keď nevedia rozprávať.

Pozrite si reportáž


Pred pár rokmi bolo takéto niečo nepredstaviteľné. Počítač dokáže analyzovať mozgové vlnenie, prečítať ho a následne premeniť do ľudskej reči. Celý systém funguje vďaka precíznym senzorom umiestneným v ľudskej hlave.

„Elektrické senzory sme umiestnili na povrchu mozgu. Sú také citlivé, že dokážu zaznamenať čo sa deje v mozgovej kôre. Práve do nej smerujú signály súvisiace s ľudskou rečou. A my ich dokážeme zachytiť a následne digitalizovať,“ hovorí David Moses z Kalifornskej univerzity.

Počítač potom zobrazil slová na obrazovke, čím umožnil mužovi komunikovať s okolím iba vďaka jeho mozgovej aktivite.

„Zistili sme, že pokiaľ má človek prerušené spojenie medzi mozgom a svalmi, ktoré ovládajú hlas, reč dokážeme zachytiť v mozgu. Práve ten vysiela príkazy svalom, ktoré v prípade nehovoriacich ľudí nefungujú,“dodáva Moses.

Nehovoriacim pokusným pacientom je 30-ročný muž, ktorý prekonal mozgovú mŕtvicu, ochrnul a stratil schopnosť rozprávať. Experti svoj objav nazvali aj rečovou neuroprotézou. Teda zariadením, ktoré dekóduje mozgové vlny zodpovedné za riadenie drobných pohybov svalov pier, čeľuste, jazyka či hrtana, kombináciou ktorých sa vytvárajú samohlásky a spoluhlásky.

Počítač dokáže zatiaľ analyzovať 50 základných slov, z ktorých môže vzniknúť asi 1000 viet. Pacient tak mohol odpovedať na základné otázky, či je smädný, alebo ako sa má.

Neurológovia veria, že v budúcnosti pomôžu ľuďom, ktorí po úraze, mŕtvici alebo inej chorobe nemôžu normálne komunikovať.

LOS ANGELES/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme čítanie

Dôležité udalosti