V malej dedine odkryli ďalšie keltské hradisko. Našli tam aj vzácny polodrahokam

Nájdený jantár v Bošáci.
Zdroj: TV Markíza

Na objav prišli náhodou, pretože v Bošáci chceli na mieste stavať rodinné domy.

To, čo sa doteraz archeológovia a odborníci len domnievali je skutočnosť. V obci Bošáca našli keltské sídlisko. Je to tretie oppidum nájdené na území Slovenska. Kamenné stavby našli počas archeologického prieskumu pred výstavbou rodinných domov.

Zvyšky kamenných stavieb našli na mieste, kde sa domnievali, že boli v minulosti močariská. Neďaleko odtiaľto už predtým našli veľké hradisko, ktoré spĺňalo kritéria oppida.

„Je to mesto s centrálne opevnením sídliskom s okolitými, či už otvorenými, alebo opevnenými sídliskami," opísal nález riaditeľ Slovensko archeologického a historického inštitútu Drahoslav Hulínek.

Až nájdeným tohto sídliska definitívne môžeme hovoriť o Oppide. „Malovecko, Trenčianske Bohuslavice, spolu s lokalitami v Bošáci tvorili oppidum typu, ako je napríklad Bratislava. Tu sme našli tri domy tu. Jeden dom bol zničený neskorším slovanským osídlením z čias Veľkej Moravy pravdepodobne, máme tu potom dva typy keltských domov. Jeden bol s kamennou podmurovkou, druhý bol bez kamennej podmurovky," dodal.

Zdroj: TV Markíza

Starosta obce Bošáca Daniel Juráček si na tému Keltov a pálenia tradičnej pálenky zažartoval. „S úsmevom hovorím, pochádzame všetci s Keltov. Tým, že tu mali tie miesta, kde skutočne pálili, tak hovorím - už aj Kelti pálili," myslí si.

Okrem potravinových jám tu archeológovia našli napríklad aj modré sklo, či jantár, ktorý slúžil ako šperk. Z archeologického hľadiska je vzácny tým, že ho našli v obydlí A to je veľká rarita. Značí to, že Kelti boli veľmi bohatí.

Súvisiaci obsah

„V tom boli oni špičky. Robili to aj v dobe bronzovej, ale tak dôkladne, ako Kelti to nerobil nikto. Takto kvalitne zachovanú obnoženú keramickú jamu alebo nejakú inštaláciu som videl iba v Iraku. Na Slovensku som takto kvalitne zachovanú ešte nevidel," doplnil.

Archeologický prieskum musela dať urobiť obec. Bude ju to stáť viac než 15-tisíc eur. Onedlho plánujú v Bošáci vybudovať archeopark, kde by mali byť vystavené najvzácnejšie artefakty nájdené v tejto lokalite.

Viac reportáži Michala Bujnu.

BOŠÁCA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Archeologický nález

Dôležité udalosti