V lávovovom tuneli našli milióny kostí vrátane ľudských. Vedci zistili, že ide o dielo hyen

V jaskyni našli milióny kostí.
Zdroj: Archaeological and Anthropological Sciences

Do jaskyne v Saudskej Arábii sa dlho nikto neodvážil vkročiť.

V lávovom tuneli v Saudskej Arábii našli obrovské množstvo kostí, ktoré sú pozostatkom hostiny trvajúcej niekoľko tisícročí. Kilometer dlhý tunel objavili už pred dvadsiatimi rokmi, no donedávna sa doňho nikto neodvážil vstúpiť, ozývalo sa z neho totiž zlovestné vrčanie.

Vedci po prieskume jaskyne zistili, že v nej sú kostrové pozostatky najmenej 40 druhov zvierat. Kostí môžu byť až milióny a všetky majú odtlačky od zubov, ktoré sú charakteristické pre zvyšky koristi hyen. Našli sa medzi nimi dokonca aj ľudské lebky.

Nový výskum prebehol pod záštitou expertov z Inštitútu Maxa Plancka, ktorý sídli v Mníchove. Ohlodané kosti sú podľa zistení svedectvom hostiny hyen, ktorá sa na mieste odohrávala po mnoho generácií.

Zdroj: shutterstock/ Vickey Chauhan

Vedci odhadujú, že hyeny v tuneli hromadili kosti od obdobia pred asi siedmimi tisícmi rokmi až do 19. storočia.

Autori štúdie nepredpokladajú, že ľudské lebky, ktoré našli v jaskyni, nepochádzajú z ľudí, ktorých by hyeny ulovili a zabili. Tieto zvieratá sú totiž známe tým, že vykrádajú kvôli ľudskému mäsu čerstvé hroby.

Objav uskutočnili v rámci projektu Palaeodeserts, ktorého cieľom je pochopiť, ako vyzeralo životné prostredie na Arabskom polostrove v čase úsvitu civilizácie. Vedci chcú túto hyeniu kostnicu preskúmať čo najdetailnejšie a radi by získali z kostí genetické informácie. Z izotopov uložených v zuboch dokonca môžu zistiť zaujímavé poznatky o strave a migrácii zvierat.

RIJÁD/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Saudská Arábia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.