Pri kopaní studne na Srí Lanke našli najväčší zhluk zafírov na svete. Ich hodnota je astronomická

Najväčší zhluk zafírov..jpg

Zhluk drahokamov našli ešte vlani, no vyčistiť ho od nečistôt trvalo viac než rok.

Na Srí Lanke objavili najväčší zhluk hviezdnych zafírov na svete. Zhluk bledomodrých drahokamov váži okolo 510 kilogramov a jeho odhadovaná hodnota je do 100 miliónov dolárov.

Pre okolnosti, ktoré nález sprevádzali dostal zhluk drahokamov názov „Zafír šťastnej náhody". Našli ho totiž robotníci, ktorí kopali studňu v dome obchodníka s drahokamami v meste Ratnapura, informoval portál Geologyin.

„Človek, ktorý kopal studňu, nás upozornil na nejaké vzácne kamene. Neskôr sme narazili na tento obrovský exemplár," vyjadril sa pre BBC majiteľ nálezu a obchodník s drahokamami Gamage, ktorý z bezpečnostných dôvodov nechcel poskytnúť svoje celé meno.


Zhluk drahokamov našli ešte vlani, no vyčistiť ho od nečistôt trvalo viac než rok. Odborníci však poukazujú, že hoci má zhluk vysokú hodnotu v karátoch, nie všetky kamene v ňom môžu byť vysokokvalitné.

Ratnapura, čo v sinhálčine znamená mesto drahokamov, je známa ako hlavné mesto drahokamov na Srí Lanke. Krajina je popredný vývozca zafírov a ďalších drahých kameňov. Vlani prostredníctvom exportu drahokamov a šperkov zarobila zhruba pol miliardy dolárov.

RATNAPURA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Drahokam

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.