Srsť psa sa počas noci sfarbila dozelena. Existuje však vedecké vysvetlenie

Zelená srsť psa.
Zdroj: Twitter/Dr. Stephanie Olson

Majiteľka je povolaním astrobiologička.

Srsť feny Olive z amerického štátu Indiana sa cez noc náhle zafarbila nazeleno. Majiteľku bernardína Stephanie Olsonovú zistenie najskôr poriadne vyľakalo.

Podľa britského webu Mirror sa však ihneď rozhodla prísť veci na kĺb. Američanka je povolaním astrobiologička. Okrem vývoja života vo vesmíre sa naviac vo voľnom čase zaujíma tiež o životné prostredie. Žena sa domnieva, že za zmenu farby srsti jej psa mohla chemická reakcia.

Tú podľa Olsonovej najskôr spustili látky obsiahnuté v slinách psa. „Psie sliny obsahujú železité látky zvané porfyríny. Pri kontakte s kyslíkom železo oxiduje na nanočastice oxidu železitého, takže v podstate vzniká hrdza. Práve preto má nielen Olive, ale aj mnoho ďalších slintajúcich psov u papule rezavé červené škvrny,“ uviedla Olsonová.

Tá však mala za to, že celá vec je ešte o niečo zložitejšia. V zelenom zafarbení srsti feny podľa ženy totiž hral rolu ďalší faktor. „Šlo o dôsledok masívneho slintania v kombinácii s hlbokým spánkom,“ vysvetlila.

„Olive bola po ošetrení u veterinára pod sedatívami a spala ako zabitá. Baktérie v jej slinách ale aj tak začali pracovať a spotrebovali akýkoľvek kyslík v slinách, ktoré sa Olive na krku nazhromaždili. Vzniku červenej farby, ktorá je obvykle so psími slinami spojená, absencia kyslíku zabránila. Namiesto toho sa vytvorila zelená hrdza,“ vysvetlila Olsonová.

INDIANA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti