Najmenšie narodené dieťa na svete ide domov. V nemocnici strávilo prvý rok života

Kwek Yu Xuan
Zdroj: NATIONAL UNIVERSITY HOSPITAL

Pri narodení vážilo dievčatko len 212 gramov, teda mala hmotnosť jablka.

Dievčatko Kwek Yu Xuan, ktoré sa považuje za najmenšie narodené dieťa na svete, konečne prepustili zo singapurskej nemocnice. Dievčatko tam bolo hospitalizované od narodenia, teda 13 mesiacov. Informáciu priniesla BBC.

Xuan totiž vážila ako jablko, konkrétne 212 gramov a merala iba 24 centimetrov. Narodila sa totiž akútnym cisárskym rezom v 25. týždni po tom, ako jej matke diagnostikovali nebezpečne vysoký krvný tlak. Práve ten môže poškodiť životne dôležité orgány a ohroziť život nielen dieťaťa, ale aj matky.

Lekári tak zvolili pôrod, aj keď dieťatku dávali iba malú šancu na prežitie. Dievčatku nariadili intenzívnu liečbu, vďaka ktorej je predčasniatko v poriadku a v súčasnosti váži vyše šesť kilogramov.

„Napriek všetkým problémom s narodením a so zdravotnými komplikáciami, inšpirovala ľudí okolo seba svojou vytrvalosťou a rastom, čo z nej robí mimoriadne covidové dieťa a určitý lúč nádeje uprostred týchto nepokojov,“ uviedla vo vyhlásení singapurská národná nemocnica, kde sa Yu Xuan narodila.

Baby Yu Xuan was just 212gms - barely the weight of a large apple - when she was delivered via emergency C-section in...

Uverejnil používateľ National University Hospital - NUH Sobota 7. augusta 2021

Jej dlhodobá liečba, počas ktorej absolvovala viacero druhov ošetrení a jej život bol závislý od mnohých prístrojov, bola možná vďaka veľkej finančnej zbierke, v ktorej jej rodičia vyzbierali vyše 230-tisíc eur.

Podľa lekárov sa zdravotný stav bábätka vyvíja dobre a dievčatko je v podstate v poriadku. Aj preto ju prvýkrát prepustili z nemocnice. Kwek Yu však trpí chronickým ochorením pľúc, a preto bude aj doma potrebovať pomoc s dýchaním. Časom sa to však podľa nich zlepší.

Podľa registra najmenších detí University of Lowa bolo predchádzajúcim rekordmanom dievčatko z USA, ktoré pri narodení v roku 2018 vážilo 245 gramov.


SINGAPUR/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bábätko

Dôležité udalosti