Milovníci nebeských úkazov sa môžu tešiť, na týchto miestach uvidíte roj Perzeidov aj Mliečnu cestu

Na snímke perzeidy zachytené na Slovensku v parku Poloniny.
Zdroj: Instagram / slovinsky.art

Vidieť ich bude aj z viacerých miest na Slovensku.

Nebeské úkazy sú veľmi zaujímavé aj počas bežnej noci. Hviezdy, hviezdne súhvezdia vytvárajúce obrazce (veľký voz, medvedica...) a ich padanie fascinujú väčšinu ľudí. Či už patríte medzi nich alebo ste iba romantické duše, ktoré túžia vidieť niečo neuveriteľné, určite si nenechajte ujsť štvrtkové nebeské divadlo.

„Slzy“ svätého Vavrinca, aj tak nazývajú ľudia Perzeidy, ktoré sa objavujú na oblohe každý rok. Ak nočnú oblohu nezakryjú oblaky, čaká nás v noci z 12. na 13. augusta, maximum meteorického roja. O Perzeidoch nám v Teleráne povedal viac astrofotograf Tomáš Slovinský, ktorý pre toto nebeské divadlo neváha cestovať na odľahlé miesta.

Ideálne podmienky

V prvom rade musí byť noc, takže sa vyberte von večer po zotmení, po 22. hodine. Aby ste si mohli užiť toto fascinujúce divadlo, mali by ste vyhľadať tmavé miesta, kde nič nesvieti. Čo to znamená? Vyberte sa mimo rušné mesto, kde vám vo výhľade prekáža smog.

Zdroj: Instagram.com/slovinsky.art

Na pozorovanie padajúcich meteoritov sú vhodné podmienky v prírode na odľahlých miestach. Šťastie môžu mať aj obyvatelia menších dediniek. „Najviac ocenení budú tí, ktorí vydržia do skorých ranných hodín, kedy samotný radiant bude vyššie nad obzorom,“ radí Slovinský. Práve vtedy môžete zahliadnuť desiatky Perzeidov za hodinu. Nasledujúcu noc budú o niečo priaznivejšie podmienky pre všetkých, keďže by na oblohe nebude svietiť mesiac. Už len nech vydrží jasné počasie.

Kde na Slovensku môžete pozorovať roj

Šancu majú ľudia takmer na celom Slovenku, najviac priaznivú sú na tento úkaz tmavé regióny. Patria tam Nízke Tatry, Muránska planina, Veľká Fatra, Orava či Poloniny. Práve v poslednom parku pozoroval a fotografoval toto divadlo Tomáš aj minulý rok. Za snímku, ktorú môžete vidieť aj na titulnej fotke.

„V týchto lokalitách okrem Perzeidov uvidíte aj krásnu kontrastnú Mliečnu cestu a dve jasné planéty Jupiter a Saturn,“ vysvetľuje.

Snímku fotografa a jeho kolegu uverejnila aj NASA. Na čo kolážou upozorňujú, sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mliečna dráha

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.