Unikát je späť: Originál Trenčianskej hermy je doma po vyše 200 rokoch

Trenčianka herma.
Zdroj: TV Markíza

Vystavia ju na hrade pri príležitosti 700. výročia smrti Matúša Čáka Trenčianskeho.

Pozlátená Trenčianska herma sa v stredu (11.8.) večer vrátila po dlhých 209 rokoch späť domov. Z Budapešti ju priviezli zamestnanci Trenčianskeho múzea. Od štvrtka ju vystavia na hrade pri príležitosti 700. výročia smrti Matúša Čáka Trenčianskeho.

Mini výprava, ktorá priviezla vzácny poklad, sa z Maďarska vrátila vo večerných hodinách. „Originál Trenčianskej hermy bol v roku 1812 darovaný slobodným kráľovským mestom Trenčín novovzniknutému Uhorskému národnému múzeu do Budapešti," povedal historik Tomáš Michalík z Trenčianskeho múzea.

Vzácny dar má zobrazovať podobizeň Matúša Čáka Trenčianskeho. „Dvesto rokov tu nebol ako originál, tak ani kópia. Trenčania ju môžu poznať buď z návštevy Maďarského národného múzea, prípadne z obrazových publikácií," uviedol Peter Martinisko, riaditeľ Trenčianskeho múzea.

Maďarská strana bola veľmi ústretová a Matúšovu hermu bez zaváhania zapožičala do miesta jej pôvodu. Nikto však už dnes nevie povedať jej presný dátum vzniku a ani kto ju zhotovil. Datuje sa však do obdobia druhej polovice 14. storočia.

Za Trenčianskou hermou prišiel s kamerou reportér Michal Bujna. Pozrite si jeho reportáž:TRENČÍN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Trenčín

Dôležité udalosti