Mladá žena trpí extrémne zriedkavou alergiou: Krátko po sprchovaní sa dostavia mučivé bolesti

Niah Selwayová pre alergiu na vodu pri kúpaní trpí.
Zdroj: profimedia.sk/Caters News

Po ošetrení kože nasleduje tá najbolestivejšia časť.

Mladá Britka trpí extrémne zriedkavou alergiou, ktorá veľmi negatívne ovplyvňuje kvalitu jej života. Niah Selwayova (23) je alergická na vodu - trpí akvagénnou urtiakáriou. Na celom svete existuje iba niekoľko desiatok ľudí s týmto vzácnym ochorením.

Alergické reakcie vyvolané touto autoimunitnou poruchou sa prejavujú sčervenaním pokožky, horúčkou a bolesťami ako pri popáleninách. Obyčajný kúpeľ je tak pre ľudí postihnutých ochorením mimoriadne komplikovaná a bolestivá záležitosť, píše portál Unilad.

Lekári veria, že ide o dôsledok extrémnej citlivosti kože na prídavné látky vo vode, ako je chlór. Postihnutí týmto ochorením by sa mali rýchlo sprchovať a vyhýbať sa aj dažďu. U niektorých ľudí môže toto ochorenie vyvolať smrtiaci anafylaktický šok

Niah v snahe upozorniť na zriedkavé ochorenie porozprávala o svojom trápení vo videu.  ukázala, ako vyzerá sprchovanie u človeka, ktorý trpí akvagénnou urtikáriou. Alergia spôsobuje, že sa jej odlupuje koža, ktorú si musí odstraňovať špeciálnou kefou. „Najskôr si skontrolujem krvný tlak a telesnú teplotu a následne si aplikujem produkty zamerané na citlivú pokožku," vysvetľuje Britka.


Po ošetrení kože nasleduje tá najbolestivejšia časť. „Keď vojdem do sprchy, trvá približne 5 až 10 minút, kým sa dostaví bolesť, ale akonáhle príde, môže trvať aj tri hodiny, kým poľaví," hovorí Niah vo videu.

Hoci liečba na toto zriedkavé ochorenie je ťažko dostupná, nedávno sa mladej žene naskytla príležitosť odcestovať do Nemecka, kde by podstúpila špeciálnu liečbu. Na to, aby sa však mohla začať liečiť, potrebuje 250-tisíc dolárov, preto založila finančnú zbierku a ľudí prosí o pomoc. Doteraz sa jej podarilo vyzbierať 16-tisíc dolárov.

kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.