Zle načapované pivo môžete reklamovať. Viete, ako má správne vyzerať?

Dobre načapované pivo krúžkuje.
Správne načapované pivo krúžkuje. Zdroj: TV Markíza

Ideálne je pivo načapovať na jedenkrát.

Obľúbený letný nápoj vám všade nemusia načapovať správne. To, či vám na stôl priniesli pivo v tej najlepšej kvalite, zistíte nie len chuťou, ale aj zrakom. Zle načapované pivo môžete reklamovať.

Aby pivo chutilo tak, ako má, záleží nielen od výčapníka. Jeho pivná cesta k zákazníkovi sa začína už v sklade.

„Pivo nemá rado teplotné šoky, preto by mal byť sklad čistý, suchý, vetrateľný, celoročne temperovaný, ideálne v rámci rozmedzia piatich až desiatich stupňov celzia,“ vysvetľuje sládok Ján Píry.

Z prepravných sudov sa pivným potrubím dostáva do výčapných kohútov. Posledným povrchom, s ktorým pivo prichádza do kontaktu, je pivný pohár. Ten musí byť dokonale čistý.

Ak vám na stôl prinesú pivo, ktoré má na stenách pohára bublinky, niekde urobili chybu. Máte právo ho reklamovať, záleží však od podniku, či vám ho vymenia.

„Ideálne je pivo načapovať na jedenkrát. Na začiatku načapujem penu a pod penu čapujem samotné pivo ako tekutinu, pretože pena chráni pivo pred vzdušným kyslíkom, čo je vlastne nepriateľ pre kvalitu piva,“ znázorňuje Píry.

„No a správne načapované pivo krúžkuje, čiže po odpíjaní, keď je dokonale čistý pohár, keď je krásna smotanová hustá pena, tak každé odpitie zanechá stopu. Čo je ako keby taká reč piva,“ dodáva sládok.

Ako teda správne načapované pivo vyzerá, si pozrite v reportáži Veroniky Bozdošovej:


PREŠOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pivo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.