VIDEO: Zrodil sa menší zázrak: Po 80 rokoch sa v zajatí narodili slonie dvojičky

Zrodil sa menší zázrak: Po 80 rokoch sa v zajatí narodili slonie dvojičky
Zdroj: Reuters

Umiestnené sú s rodičmi v sirotinci Pinnawale,

Na Srí Lanke sa zrodil menší zázrak, 25-ročná slonica Surangi žijúca v zajatí porodila uplynulý týždeň dvojičky. Expert na slony Jayantha Jayewardene uviedol, že ide o úkaz, ktorý sa naposledy stal v zajatí v roku 1941, teda pred 80 rokmi. Otcom dvojičiek je pritom 17-ročný slon Pandu žijúci taktiež v zajatí.

Deti sú s rodičmi umiestnené v sirotinci Pinnawale, kde sa celkovo starajú o 81 slonov. Ide o jednu z najznámejších a najväčších turistických atrakcií na Srí Lanke. Domov pre slony založili v roku 1975 a je určený hlavne voľne žijúcim slonom, ktoré bolo potrebné zachrániť a liečiť z rôznych zranení či chorôb.

Podľa riaditeľky zariadenia sú obe dvojičky samci, ktorí majú síce menší vzrast, no sú zdraví, uviedla agentúra Reuters. Dokonca majú aj súrodenca, keďže ich mama porodila ešte v roku 2009 svojho prvého potomka.

Zdroj: Twitter - Jamila Husain

Ochrana slonov

Uplynulý rok začala vláda podnikať viaceré ochranné kroky na ochranu slonov. Zakázali napríklad jazdu na slonoch pod vplyvom alkoholu či zlé zaobchádzanie s nimi. Aj preto sa začali viac kontrolovať podmienky, v akých slony žijú v domácom zajatí. Mnoho bohatých Srí Lančanov totiž chová slony ako domáce zviera, čím predvádzajú svoje bohatstvo. Za porušenie zákona im hrozí trojročné väzenie a odobratie slona do štátnej starostlivosti.

Oficiálne záznamy uvádzajú, že na Srí Lanke je asi 200 domestikovaných slonov a približne 7 500 ich žije vo voľnej prírode. Chytenie voľne žijúcich slonov je tiež trestným činom, za ktorý sa trestá smrťou. Ide však o zriedkavé tresty. Podľa aktivistov bolo za posledných 15 rokov ukradnutých z prírodných rezervácií vyše 40 slonov, uvádza portál abc.net.au.


SRÍ LANKA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dvojičky

Dôležité udalosti