Posledný rok ich posilnil: Toto je rebríček miest, v ktorých sa život po pandémii zlepšil

Zdravotná sestra drží za ruku pacienta s ochorením COVID-19 na oddelení JIS.
Zdroj: AP Photo/Petr David Josek

Srdcia ľudí si získali aj napriek prísnym pandemickým opatreniam.

Pandémia koronavírusu uplynulý rok a pol z veľkej časti ochromila život v mestách. Počas lockdownov nebol vo väčšine z nich možný zábavný, kultúrny ani sociálny život. Postupne sa ich obyvatelia situácii prispôsobili, vyšli z bytov a vrátili do ulíc známy ruch.

Aj vďaka tomu dokázala prežiť ekonomika, obľúbené podniky a po uvoľnení opatrení aj zábava. Renomovaný magazín Time Out sa rozhodol oceniť skvelé veci, ktoré mestá ponúkajú a ako zvládli uplynulých 18 mesiacov. Spustil preto anketu, do ktorej sa zapojilo 27-tisíc ľudí a vytvorili zoznam najlepších miest na svete v tomto roku.

Chceli zistiť, ktoré mestá sa po pandémii skutočne posilnili a ich komunity spojili. Zaujímali sa preto o viaceré aspekty, ako možnosti stravovania, kultúrny či nočný život, komunitné projekty, udržateľnosť a zeleň v mestách. Snažili sa vytvoriť rebríček miest, ktoré nemyslia len na súčasnosť, ale aj na budúcnosť, teda na mestá, ktoré myslia na svojich obyvateľov a ich nasledujúce generácie.

Výsledkom ankety je zoznam 37 miest, ktoré získali svoje postavenie na základe odpovedí v každej kategórii v ankete spolu s poznatkami redaktorov a expertov z magazínu Time Out z celého sveta.

Zdroj: Shutterstock.com/eddie-hernandez.com

Najlepšie mestá

Na prvom mieste sa umiestnilo San Francisco. Ľudia ocenili, že mesto zaviedlo voči koronavírusu jednu z najprísnejších reakcii v Spojených štátoch, čo ochránilo obyvateľov. Podniky sa udržali nad vodou vďaka svojej kreativite a zamestnanci reštaurácii pripravovali jedlá aj pre tých, ktorí to potrebovali. Obyvatelia vytvorili silnú komunitu, susedia si navzájom pomáhali a starali sa o seba.

Na druhom mieste sa umiestnil Amsterdam, ktorý počas pandémie pociťoval absenciu kultúry a sociálneho života akútnejšie než väčšina ostatných miest. Mesto sa však rozhodlo zamerať na svoju slávnu krásu, históriu a komunitného ducha. V historickej časti preto odstránili nevestince, lacné bary a navrátili mestu zeleň a udržateľnosť.

Následne sa na popredných miestach umiestnil Manchester, ktorí pracovníkom v prvej línii ponúkol bezplatnú podporu duševného zdravia, nasleduje Kodaň, kde je všeobecná kvalita života vysoká a bezpochyby mnohé inovatívne zelené iniciatívy mesta pomáhajú upokojiť myseľ miestnych obyvateľov. Aj preto uviedlo vyše 60 percent opýtaných, že sú tu šťastní. Iba málokoho prekvapí New York, ktorí si získal u ľudí piate miesto a Montreal, ktorý je známy svojim silným komunitným duchom.


Zaujímavé je, že siedmu priečku obsadila Praha. Až 82 percent opýtaných uviedlo, že Praha vyzerá aj po pandémii krásne. Lockdown im umožnil tešiť sa aj z maličkostí, ako prechádzka vyľudneným Karlovým mostom či historickým mestom alebo počutie čvirikanie vtákov, čo je bežne nemysliteľné, keďže mestom prúdia davy ľudí a áut. Ľudia vyzdvihli aj jeho dostupnosť.

Na 29. mieste sa umiestnila aj Budapešť, metropola nášho ďalšieho suseda, Maďarska. Viedeň či Bratislava sa v tomto rebríčku nevyskytli.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rebríček

Dôležité udalosti