Ich popularita stále rastie. Počuli ste už o pochovávaní v „živej truhle"?

Živá truhla je populárna v Holandsku
Živá truhla je populárna v Holandsku Zdroj: Design Indaba/Facebook

V súčasnosti stojí okolo 1500 eur.

Takmer 100 ľudí sa v Holandsku rozhodlo byť pochovaných po svojej smrti v takzvanej „živej truhle", a to v priebehu prvého roka, odkedy bol predstavený „udržateľný spôsob zaobchádzania s mŕtvymi". Uviedol to v pondelok spravodajský server DutchNews.nl.

Živú truhlu vyvinul Bob Hendrikx spolu s výskumníkmi z Technickej univerzity v Delfte a z prírodovedného múzea Naturalis v Leidene. Tento koncept už bol začlenený do typov ponúkaných rakiev, v súčasnosti ich ponúkajú dve holandské pohrebné spoločnosti.

Truhly sú vyplnené machom a vyrobené z mycélia, podzemnej biomasy húb. Ich biologický rozklad trvá asi 45 dní. Hendrikx pre Dutchnews.nl spresnil, že tento typ rakiev umožňuje ľuďom opäť sa zjednotiť s prírodou.

Záujem o nový typ rakiev narastá a na uspokojenie dopytu na trhu bola otvorená továreň, v ktorej bude možné rakvy „dopestovať" vo väčšom meradle. Očakáva sa, že pri rastúcej popularite tohto typu rakvy klesne aj jej cena. V súčasnosti stojí okolo 1500 eur.

Koncept je už známy aj za hranicami krajiny a podľa údajov DutchNews.nl sa na tento typ pochovávania už pripravujú napríklad v Nemecku a Spojených štátoch, kde budú rakvy vyrábané z miestnych materiálov.


AMSTERDAM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Holandsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.