Vedci dokázali zdanlivo nemožné. Naučili kravy chodiť na toaletu

Vedci naučili chodiť kravy na toaletu
Vedci naučili chodiť kravy na toaletu Zdroj: Profimedia

Chcú tak znížiť emisie dusičnanov.

Nemeckým a novozélandským vedcom sa podarilo naučiť kravy močiť do špeciálnej toalety v snahe zamedziť kontaminácii vody a znížiť emisie skleníkových plynov.

Ako uvádza agentúra DPA, kravský moč má vysoký obsah dusíka, takže ak by kravy aspoň občas močili do špeciálnej toalety, dusík by sa v nej mohol zachytiť a spracovať skôr, ako znečistí podzemnú vodu alebo sa zmení na plynný oxid dusný.

Výskumníci Lindsay Matthews a Douglas Elliffe z Aucklandskej univerzity sa takýmto spôsobom pokúšali vytrénovať 16 teliat na farme prevádzkovanej Výskumným inštitútom biológie hospodárskych zvierat v Nemecku. Dvojici sa spoločne s ich nemeckými kolegami podarilo preukázať, že väčšinu teliat je možné naučiť, aby udržali moč.


Ak kravy močili na nesprávnom mieste, ich obojky zavibrovali. Naopak, keď sa im podarilo vymočiť do špeciálnej toalety, odmenili ich jedlom. Toaleta mala jasne zelenú farbu, aby ju bolo možné ľahšie odlíšiť.

„Takto niektorí ľudia učia svoje deti používať toaletu - dávajú ich sedieť na záchod, počkajú, kým sa vymočia, a potom ich odmenia. Ukazuje sa, že to takto funguje aj s teľatami," povedal Matthews.

Po 15 dňoch tri štvrtiny teliat močili v 75-percentách prípadov do špeciálnej toalety. „Ak by sa nám takto podarilo zachytiť močenie v 10 až 20-percentách prípadov, stačilo by to na výrazné zníženie emisií skleníkových plynov a lúhovania dusičnanov do podzemných vôd," uviedol Elliffe.

WELLINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nový Zéland

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.