Vedci dodávajú ženám novú nádej: Liek proti rakovine prsníka výrazne znižuje úmrtnosť

Vyšetrenie prsníka
Zdroj: Profimedia.cz

S informáciou prišla spoločnosť AstraZeneca.

Spoločnosť AstraZeneca oznámila, že jej liek na rakovinu prsníka Enhertu významne znížil riziko úmrtia či zhoršenia ochorenia u žien v pokročilom štádiu. Preukázala to rozsiahla tretina fáza klinickej štúdie DESTINY-Breast03.

Tá porovnávala novú liečbu Enhertu s liečbou medikamentom Kadcyla, ktorý je v súčasnosti štandardnou liečbou u približne 500 žien, ktorých nádory nereagovali na predošlú liečbu.

U pacientiek s metastázujúcou rakovinou prsníka (pokročilou formou ochorenia, pri ktorej sa nádory rozšírili do iných častí tela) znížil Enhertu riziko úmrtia alebo ďalšieho rastu nádoru o 72 percent v porovnaní s Kadcylou.

AstraZeneca liek Enhertu nevyvinula. Pôvodným vývojárom je japonská spoločnosť Daiichi-Sankyo, od ktorej AstraZeneca kúpila práva v roku 2019 v rámci rozsiahlych investícií do onkologickej medicíny v hodnote 6,9 miliardy amerických dolárov.

Cieľom je, aby tento prípravok pomáhal nielen ženám s pokročilou formou rakoviny prsníka, ale tiež tým, o ktorých sa ochorenie ešte len rozvíja. Japonskí vývojári dokonca sľubovali, že by liek mohol fungovať aj proti iným druhom zhubného rakovinového bujnenia.

Výsledky, ktoré AstraZeneca teraz predstavila, podľa analytika Petera Welforda osloveného denníkom Wall Street Journal naznačujú, že Enhertu by toto všetko mal dokázať. Akcie britskej firmy po zverejnení týchto údajov posilnili.

Enhertu sa už používa, zatiaľ však len ako takzvaná tretia línia liečby u žien s takzvaným pokročilým HER2 pozitívnym karcinómom prsníka.

Táto forma tvorí asi 20 percent všetkých prsných nádorov. To znamená, že sa používa po tom, čo obe predošlé formy liečby nedokázali zastaviť zhoršovanie ochorenia. Najnovšie výsledky podľa analytikov hovoria, že by sa tento prípravok mohol v liečbe začať používať už skôr.

Enhertu v tele vyhľadáva rakovinotvorné bunky a dodáva potom dávku chemoterapie priamo do miesta nádoru.

Vďaka tomu neútočí na zdravé tkanivo v okolí nádoru. Klasické chemoterapie to nevedia a nedokážu rozlíšiť medzi zdravými a nádorovými bunkami, takže pri liečbe majú aj veľa vedľajších účinkov.

V tejto štúdii 75,8 percenta žien liečených prípravkom Enhertu nezaznamenalo po roku liečby žiadny progres ochorenia, čo znamená, že sa ich stav nijako nezhoršil.

Účinnosť klasickej liečby je omnoho slabší. Pri nasadení Kadcyly nedošlo k progresu ochorenia po roku liečby u 34,1 percenta žien.

Vedúci Medzinárodného centra pre rakovinu prsníka v Barcelone a jeden z hlavných autorov štúdie Javier Cortés označil výsledky za pozoruhodné.

Dodal, že u pacientiek s už skôr liečeným HER2-pozitivným karcinómom prsníka dochádza pri v súčasnosti dostupnej liečbe obvykle k zhoršeniu ochorenia za menej než rok.

Nazdáva sa, že výsledky budú silným argumentom pre to, aby sa Enhertu stal novým štandardom starostlivosti o tieto pacientky.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Liek

Dôležité udalosti