Ikonický meme obrázok je na predaj. Chloe má už 10 rokov, pozrite sa, ako vyzerá dnes

Slávny meme obrázok Sideeying Chloe.
Zdroj: reprofoto: YouTube/Lily & Chloe

Fotografiu predávajú v podobe digitálneho tokenu.

Rodina malého dievčatka z Utahu, ktoré sa v roku 2013 stalo internetovou senzáciou, sa rozhodla speňažiť digitálnu verziu slávnej fotografie. Momentku, z ktorej sa stal populárny meme obrázok, predávajú v aukcii ako digitálny token (NFT).

Zdrojom fotky bolo virálne video, zachytávajúce reakciu Chloe Clemovej a jej sestry Lily, keď im matka oznámila, že pôjdu na výlet do Disneylandu. Zatiaľ čo staršia Lily plakala od dojatia, Chloe sa naopak tvárila znechutene. Záber sa okamžite stal virálnym a ľudia ho začali používať na vyjadrenie znepokojenia.

Katie Clemová, matka dievčatka a zároveň autorka slávneho videa s 20 miliónmi pozretiami, si v rozhovore pre portál BBC zaspomínala na obdobie, keď sa z jej dcéry stala hviezda internetu.

„Keď si otvorila Tumblr (sociálna sieť - pozn. red.) bolo tam kopec stránok s obrázkom tváre Chloe. Bolo to čudné, ohromilo ma to. Rodina aj známi mi ešte doteraz posielajú meme obrázky s Chloe, ktoré našli na internete," uviedla matka.

Zdroj: Profimedia.sk

Keď sa rodina z Utahu dozvedela o možnosti speňažiť slávnu momentku, ani chvíľu neváhala. Vyvolávaciu cena v aukcii stanovili na 5 jednotiek kryptomeny Ethereum - približne 15-tisíc amerických dolárov (12 800 eur). „Je to skvelá príležitosť, najmä ak sa nájde nejaký veľký fanúšik Chloe, ktorý bude meme veľmi chcieť. Aj samotná Chloe bola okamžite za," hovorí Katie Clemová.

Získané peniaze chce rodina uložiť na účet a neskôr budú použité na financovanie štúdia pre Chloe. „Chloe vymýšľala, aby sme jej kúpili koňa, dokonca chcela postaviť zábavný park. Peniaze však pôjdu na jej štúdium," dodala matka. 

Takto vyzerá 10-ročná Chloe v súčasnosti


Čo je to NFT?

S kryptomenami a technológiou blockchain prišiel do sveta technológii aj pojem NFT, ktorý dokáže vyriešiť problém s vlastníctvom súborov. NFT alebo non-fungible (nezameniteľný) token je jednotka dát, ktorá sa nachádza na digitálnej databáze blockchain.

Každá jednotka NFT reprezentuje unikátnu digitálnu položku. Táto položka môže predstavovať digitálny zvuk, video či iný súbor. Keďže je NFT jednotka unikátna, vlastníci súboru môžu dokázať, že je skutočne ich.

Budúcnosť NFT je napríklad v zbieraní digitálneho umenia, ktoré by bolo takýmto spôsobom opatrené unikátnou značkou a zabránilo by sa tak podvodom. Zakladateľ Twitteru napríklad nedávno predal svoj prvý Tweet opatrený NFT za 3 milióny dolárov.

Negatívnym aspektom tejto technológie je jej naviazanie na blockchain, ktorý spotrebováva veľké množstvo energie a preto sa ozývajú kritici, ktorí tvrdia, že obchodovanie s NFT prispieva ku klimatickej kríze.

WASHINGTON/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti