Pekelná studňa vydala svoje tajomstvá. Vedci prvýkrát zostúpili na dno legendami opradenej jamy

Barhútska studňa známa aj ako Pekelná studňa.
Zdroj: profimedia.sk/AFP/ HO OMAN CAVE EXPLORATION TEAM

Miestni ľudia majú pred jamou veľký rešpekt a neodvážia sa k nej priblížiť a dokonca ani o nej hovoriť.

Obrovská diera uprostred ománskej púšte, ktorá je zdrojom mnohých príbehov a legiend, prvýkrát vydala svoje tajomstvá. Na dno Barhútskej studne, prezývanej aj Pekelná studňa, prvýkrát stúpila ľudská noha.

Závrt, ktorý má na povrchu priemer 30 metrov a je hlboký 112 metrov, preskúmal tím z Ománu Oman Cave Exploration Team (OCET). Výskumníci odobrali vzorky minerálov, pôdy aj pozostatkov zvierat, ktoré na dne diery našli svoju smrť. Okrem toho našli v jame veľké množstvo hadov, podzemnú vodu, stalagnáty či jaskynné perly.

Niekoľko zostupov doteraz prilákalo len športovcov a dobrodruhov. Chýbali však odborníci a ich záujem o zdokumentovanie priestoru, do akého sa bežne človek nedostáva aj pre náročnosť prístupu. Mnohí si zostup rozmysleli, keď ucítili toxický zápach.

Zdroj: profimedia.sk/AFP/ HO OMAN CAVE EXPLORATION TEAM

„Viedla nás k tomu vedecká zvedavosť aj jaskyniarska vášeň. Cítili sme pri tom, že odhaľujeme kus jemenskej histórie," cituje web Live Science Muhammada al-Kindího, profesora geológie na Nemeckej technickej univerzite v Ománe, ktorý bol členom tímu OCET.

Miestni ľudia majú pred jamou veľký rešpekt a neodvážia sa k nej priblížiť a dokonca ani o nej hovoriť. Veria, že ide o umelo vytvorené väzenie pre džinov, ktorí sú odsúdení na večný pobyt v temnote, mnohí považujú dieru za vstupnú bránu do pekla. Vedci si však počas prieskumu nič nadprirodzené nevšimli.


SANÁ/kc

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Studňa

Dôležité udalosti