Vedci vymysleli efektívnejší spôsob očkovania. Poľahky sa dá vyrobiť v 3D tlačiarni

ROR_40_ONLINE_2.mp4
Zdroj: Shutterstock.com/hedgehog94

Bežné vakcíny sa neraz musia zložito prevážať a skladovať za nízkych teplôt.

Vedci z kalifornského Stanfordu a Univerzity v Chapel Hill v štáte Severná Karolína vytvorili očkovaciu náplasť vytlačenú v 3D tlačiarni. Vakcína podaná cez ňu poskytuje väčšiu ochranu než typická očkovacia injekcia.

Hlavnou výhodou tejto náplaste je, že aplikuje očkovaciu látku priamo do kože, ktorá je plná imunitných buniek, na ktoré sa očkovacie látky zameriavajú.

Podľa štúdie vykonanej na zvieratách a v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences bola výsledná imunitná reakcia po aplikácii vakcinačnej náplaste desaťkrát väčšia ako u očkovania podaného do svalu paže klasicky, teda injekčnou ihlou.

Tohto prielomu vedci dosiahli vďaka mikroihličkám, ktoré sú vytlačené na polymerovej náplasti. Sú presne také dlhé, aby prenikli kožou a dostali vakcínu tam, kde je najviac účinná. Táto novinka prináša ešte jednu výhodu. Pretože ide o náplasť, človek by si mohol vakcínu ľahko podať sám a nemusel by navštevovať lekára.

Zdroj: pnas.org

Výsledky štúdie ukazujú, že náplasť s vakcínou vyvolala významnú odpoveď T-buniek a antigén-špecifických protilátok, ktorá bola 50-krát vyššia ako u podkožnej injekcie.

Táto zvýšená imunitná odpoveď by mohla viezť k úspornému dávkovaniu, kedy by mikroihličková vakcínová náplasť za použitia menšej dávky vyvolala podobnú imunitnú odpoveď ako preparát podávaný ihlou a injekčnou striekačkou.

Vďaka 3D tlačiarni možno mikroihly ľahko prispôsobiť pre vývoj rôznych očkovacích náplastí pre vakcíny proti chrípke, ale aj ochoreniu COVID-19.

Bežné vakcíny sa neraz musia zložito prevážať a skladovať za nízkych teplôt, občas pre nedodržanie prísnych pravidiel dochádzalo k ich znehodnoteniu.

Vakcíny v náplastiach nič takéto nepotrebujú. Teoreticky by sa dali doručiť každému občanovi poštou, skladujú sa za izbovej teploty a vďaka rozmerom sa prepravujú úplne bez problémov.

STANFORD/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme 3D tlačiareň

Dôležité udalosti