Štúdia odhalila, že psy štekajú na rôzne zvieratá rozdielne. Tu je dôvod

Jazvečík.
Zdroj: Shuterstock.com/Anna_Bondarenko

Kynológovia dlhodobo diskutujú o tom, že lovecké psy rozdielne hlásia rôzne zvieratá.

Štekot loveckých psov sa v reakciách na rôzne zvieratá líši. Vyplýva to z výskumu vedcov Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe. Štúdiu vydal odborný časopis Scientific Reports.

Kynológovia dlhodobo diskutujú o tom, že lovecké psy rozdielne hlásia rôzne zvieratá, vďaka čomu môžu ich majitelia odhadnúť, akú zver pes sleduje.

Vedci porovnávali štekanie jazvečíkov a teriérov na štyri rôzne druhy zvierat: divoké prasa, líšku, králika a kura domáce.

„Výsledky ukazujú, že štekanie je možné kategorizovať podľa druhov zvierat. Najviac odlišné bolo štekanie na najnebezpečnejšie z testovaných zvierat, prasa divoké. Rovnakú reakciu vykazovali aj psy, ktoré sa s divokým prasaťom dovtedy nikdy nestretli,“ popísal vedúci tímu Richard Policht.

Štekanie na líšku, ktorá môže ohrozovať menšie plemená, sa takmer nelíšilo od štekania na „bezpečné“ druhy - králika a kura.

Podľa vedcov to napovedá, že pre typ štekotu je kľúčová skôr veľkosť zvieraťa než možné nebezpečenstvo, ktoré dané zviera predstavuje pre psa.

„Vzájomné porozumenie signálom počas lovu, či už medzi loviacimi vlkmi alebo medzi loveckými psami a človekom, tak môže zvýšiť efektivitu lovu,“ dodal Policht. Lovecká spolupráca psov a ľudí má podľa odborníkov zrejme pôvod v kooperatívnom správaní vlkov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Psy

Dôležité udalosti