Od konskej železnice až po multifunkčnú stanicu. Takto sa vyvíjala autobusová stanica v Bratislave

Od konskej železnice až po multifunkčnú stanicu.
Zdroj: TV Markíza

Dočasná autobusová stanica tak už doslúžila.

Od konskej železnice, cez železnicu až po multifunkčnú autobusovú stanicu. Mlynské Nivy sú oddávna časťou Bratislavy, odkiaľ ľudia cestujú. Nová stanica, ktorú vo štvrtok (30. 9.) otvorili pre verejnosť, sľubuje komfort vo viacerých segmentoch služieb.

História stanice

Pôvodnú Autobusovú stanicu začali na Nivách stavať v roku 1975. Dokončená bola o osem rokov neskôr. Architektonický návrh vypracovala Valéria Triznová. V najlepších časoch sa na stanici údajne pohybovalo viac ako 50-tisíc ľudí, ročne tak obslúžili až 20 miliónov ľudí.

Na stanici bolo 38 nástupísk, v budove boli pohyblivé schody, pošta, zmenáreň či reštaurácia. V 90. rokoch minulého storočia tam pribudli aj rôzne obchody.

Plánovaná prestavba

O prestavbe či novej autobusovej stanici sa začalo hovoriť ešte v roku 2004, keď ju získala súkromná spoločnosť. Búrať sa však začalo až v roku 2017, vtedy už boli priestory vo veľmi zlom technickom stave.

Neďaleko vytvorili dočasnú autobusovú stanicu a postupne začali búrať a stavať nanovo.

Investor ohlasoval veľkolepú rekonštrukciu. Pôvodné plány narušila finančná kríza. Projekt sa postupne aj pre množstvo pripomienok upravoval. Jeho dokončenie a otvorenie o rok posunula aj pandémia.

V súčasnosti tento objekt ponúka prvý podzemný kruhový objazd na Slovensku či parkovaciu cyklovežu. Na autobusovú stanicu sa cestujúci dostanú nepretržite, 24 hodín denne, sedem dní v týždni. „K dispozícii pre cestujúcich je osemmetrová veľká LED stena s príchodmi, kde sa zobrazujú príchody a odchody autobusov, takisto meškania. Na sedenie je k dispozícii 80 miest v interiéri, ďalších 40 pri nástupiskách,“ priblížil Pavol Labant, riaditeľ Slovak Lines a prevádzkovateľ stanice.

Okrem toho sú ľuďom k dispozícii aj obchody či prevádzky s rýchlym občerstvením. Vyvetrať sa môžu na streche komplexu, kde je pre deti k dispozícii ihrisko či bežecká dráha.

Časozber z výstavby stanice ako aj bližšie informácie o novej si môžete pozrieť v nasledujúcej reportáži Dávida Vidu.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nivy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.