Historický klenot z Lekárne u Salvátora vráti majiteľ Bratislave

Mobiliár Lekárne u Salvatora.
Zdroj: Michal Bujna

Mestskí poslanci už vyčlenili peniaze na jeho odkúpenie.

Historický klenot z lekárnictva sa vráti po 25 rokoch späť do Bratislavy. Potvrdil nám to ešte stále majiteľ starožitného mobiliáru z lekárne U Salvátora. Vedenie mesta Bratislava už podniklo prvé kroky.

V priestoroch tejto secesnej budovy v centre hlavného mesta sa ešte v roku 1995 nachádzal pôvodný barokový mobiliár, ktorý verejnosť dlhé roky nevidela. Prešiel cez viacero súkromných rúk. Bratislavčania by ho radi videli späť na pôvodnom mieste.

Majiteľ mobiliáru Erik Kovács nám ukázal Lekáreň u Salvátora, ktorá bola pôvodne inštalovaná v Bratislav. Má ju v centre Nového Mesta nad Váhom v modernej budove. Priestor, kde je lekáreň uložená, je presnou kópiou toho v Prešporku, dokonca aj podlaha je taká istá.

Zdroj: Michal Bujna

Celý nábytok dali odborne zreštaurovať pod dohľadom pamiatkarov. „Je to barokový nábytok, krásne intarzovaný. Veľm zaujímavá lekárenska časť s mramorovým, ťažkým, stolom," opísal.

Bratislavský magistrát sa už minimálne dva roky snaží presvedčiť majiteľa, aby barokový skvost vrátil do hlavného mesta. Hovorkyňa radnica Katarína Jánošíková Rajčanová nám potvrdila, že mestskí poslanci už vyčlenili peniaze na odkúpenie mobiliáru. Majiteľ sa dohodol na predaji mobiliáru za 990-tisíc eur bez DPH.

Zdroj: Michal Bujna

„Musím prezradiť, že sme podľahli spoločenskému tlaku podľahli a jednoducho som cúvol a lekáreň sa vráti do Bratislavy," prezradil pán Kovács.

Zmluvu o kúpe by mali obe strany podpísať začiatkom budúceho týždňa a mobiliár by mali presťahovať späť domov na budúci rok.

Mobiliár lekárne vznikol v roku 1727, keď rehoľa jezuitov zriadila lekáreň vo svojej budove jezuitského kolégia na Kapitulskej ulici 26. Neskôr bola lekáreň presťahovaná aj s mobiliárom do Csákyho paláca na Panskej 33, teda do objektu susediaceho s dnešným domom u sv. Salvatora. Fungovala tam cez celé 19.storočie, až kým sa jej vlastníkom nestal začiatkom 20.storočia známy bratislavský lekárnik Rudolf Adler. Lekárnik si dal postaviť v roku 1904 firmou Kittler a Gratzl hneď vedľa Csákyho paláca nájomný dom u sv. Salvatora na Panskej 35, ktorý mal parter vyčlenený pre funkciu lekárne.

Lekáreň fungovala v dome na Panskej ulici od roku 1904 nepretržite počas monarchie, Československej republiky, Slovenského štátu i počas socializmu. Jej činnosť skončila v roku 1995 pre reštitučné konanie. Mobiliár bol následne odvezený mimo Bratislavu.

Viac v reportáži Michala Bujnu.

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM/Michal Bujna

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bratislava

Dôležité udalosti