Neľahká budúcnosť detí, ktoré sa narodili v tomto roku. Vedci povedali, čo ich čaká

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/ESB Professional

Výsledky modelov ukázali, že pri čiernom scenári oteplenia o 3,5 stupňa zažijú deti narodené v roku 2020 až 44-násobne viac vĺn horúčav.

Medzinárodný výskumný tím varuje, že nová generácia detí bude čeliť extrémnym výkyvom počasia a s tým spojenými problémami. Štúdia publikovaná v odbornom časopise Science na základe analýzy dát predpovedá, že dnešní novorodenci zažijú vlny horúčav sedemkrát častejšie ako ich prarodičia.

Okrem toho ich čaká v priemere 2,6-násobne viac skúseností so suchom, 2,8 -násobne častejšie zažijú povodne a takmer trikrát viac neúrody ako ľudia, ktorí sa narodili pred 60 rokmi. „Táto štúdia odhalila zásadnú nespravodlivosť v dopade zmien klímy na rôzne generácie a tiež zodpovednosť dnešných dospelých a starých ľudí, ktorí sú pri moci," uviedol šéf tímu vedcov, profesor Wim Thiery zo Slobodnej univerzity v Bruseli.

„Dôsledky toho, že deti počas svojho života čelia klimatickým extrémom, je možné pripísať nečinnosti dnešných dospelých," dodal Thiery.

Výsledky modelov ukázali, že pri čiernom scenári oteplenia o 3,5 stupňa zažijú deti narodené v roku 2020 až 44-násobne viac vĺn horúčav. Nielenže Klimatické zmeny nielenže zvyšujú pravdepodobnosť sucha, lesných požiarov a extrémnych horúčav, ale aj ich závažnosť. Vlny horúčav môžu v budúcnosti trvať dvakrát dlhšie ako dnes," varuje Thiery.

Čísla, ku ktorým sa štúdia dopracovala, platia pre celý svet. V prípade, že sa odkloníme od priemeru, zistíme, že medzi jednotlivými regiónmi sú zásadné rozdiely. Najtvrdšie dopady budú mať klimatické zmeny v subsaharskej Afrike. Výrazne to však pocítia aj deti narodené v Európe.

BRUSEL/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Klimatické zmeny

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.